Një aeroplan merr flakë, ka të lënduar

Një aeroplan kinez “Tibet Airlines” mori flakë gjatë ngritjes në qytetin jugperëndimor të Chongqing të enjten në mëngjes, duke shkaktuar zjarr.
Të gjithë pasagjerët dhe ekuipazhi u evakuuan nga aeroplani Airbus (AIR.PA) A319.
Aeroporti mbylli një nga pistat e tij në 0054 GMT, sipas një njoftimi për avionët që nuk përmendi arsyen, transmeton rtv21.tv.
Raportohet se pati vetëm lëndime të lehta midis 113 pasagjerëve dhe nëntë anëtarëve të ekuipazhit në bord, tha linja ajrore në një deklaratë.
Incidenti erdhi më pak se dy muaj pas rrëzimit vdekjeprurës të një avioni të China Eastern Airlines./21Media

Back to top button