Një fije shprese për çmimet e ushqimeve? Indonezia heq ndalimin e eksportit të vajit të palmës

Indonezia do të heqë ndalimin e eksporteve të vajit të palmës duke filluar nga java e ardhshme, një veprim që mund të lehtësojë një pjesë të presionit mbi çmimet e ushqimeve.
Presidenti Joko Widodo tha të enjten se ai kishte marrë vendimin “bazuar në ofertën aktuale dhe çmimin e vajit të gatimit” dhe duke marrë parasysh 17 milionë punëtorët e punësuar në industrinë indoneziane të vajit të palmës.
Indonezia përbën gati 60% të prodhimit global të vajit të palmës. Ajo ka ndaluar eksportet në fund të muajit të kaluar në një përpjekje për të ruajtur furnizimet e brendshme dhe për të mbajtur ulur çmimet e vajit të saj bazë të gatimit. Lajmi për ndalimin bëri që çmimet e së ardhmes së vajit të palmës së papërpunuar në Malajzi – standardi global – të rriten.
Çmimet ranë me 1% të enjten pas njoftimit të Widodo, sipas bursës së Malajzisë.
Vaji i palmës është një përbërës kyç në ushqim dhe kozmetikë. WWF vlerëson se përdoret në gati 50% të të gjitha produkteve të paketuara në supermarkete, shkruan CNN
Përveçse është një prodhues i madh i grurit, Ukraina është një nga eksportuesit më të mëdhenj në botë të vajit të lulediellit – një zëvendësues i zakonshëm i vajit të palmës – por lufta e Rusisë ka ndërprerë prodhimin, sipas konsulencës LMC International./21Media

Back to top button