Norvegjia fitoi medaljen e parë të artë në Lojërat Olimpike Dimërore

Therese Johaug e Norvegjisë fitoi medaljen e parë të artë të Lojërave Olimpike Dimërore të Pekinit pasi fitoi në garën e skijimit për femra 15 km.
Johaug, e cila humbi në podium në dy paraqitjet e saj të mëparshme olimpike, dominoi garën për të fituar me 30.2 sekonda nga atletja ruse Natalia Nepryaeva me Teresa Stadlober të Austrisë që fitoi medaljen e bronztë.
Skiatlon kombinon teknikat e skijimit klasik dhe të lirë në një garë. Duke filluar në një fillim masiv, pjesëmarrësit përdorin teknikën klasike për 7.5 km të para – dy xhiro prej 3.75 km – përpara se të kalojnë në ski të stilit të lirë dhe teknikën për dy xhirot e fundit, transmeton rtv21.tv.
Ajo ka në meritë 10 tituj të kampionatit botëror, por nuk kishte fituar kurrë një medalje të artë olimpike individuale, duke përfunduar më parë e gjashta në 2010 dhe e katërta në 2014 në këtë disiplinë./21Media