OBSH konfirmon se urgjenca COVID ka marrë fund, por çfarë do të thotë kjo?

Organizata Botërore e Shëndetësisë uli vlerësimin e saj për pandeminë e koronavirusit të Premten, duke thënë se ajo nuk kualifikohet më si një emergjencë globale . Veprimi anulon një deklaratë që u bë për herë të parë më 30 janar 2020, kur sëmundja nuk ishte emërtuar as COVID-19 dhe kur nuk kishte shpërthime të mëdha përtej Kinës.
Tedros tha se gjatë vitit të kaluar, OBSH dhe ekspertët e komitetit të saj të urgjencës kanë analizuar të dhënat e COVID-19 për të vendosur se kur do të ishte koha e duhur për të ulur nivelin e alarmit. Të enjten, ekspertët i rekomanduan Tedros që COVID-19 të mos kualifikohet më si një emergjencë globale dhe shefi i OBSH tha se ai e pranoi atë këshillë, përcjell portali rtv21.tv

Cilat janë efektet praktike?

Për një person mesatar, asgjë. Klasifikimi i një kërcënimi shëndetësor si një emergjencë globale ka për qëllim të paralajmërojë autoritetet politike se ka një ngjarje “të jashtëzakonshme” që mund të përbëjë një kërcënim shëndetësor për vendet e tjera dhe kërkon një përgjigje të koordinuar për ta frenuar atë. Deklaratat e urgjencës së OBSH-së zakonisht përdoren si një SOS ndërkombëtare për vendet që kanë nevojë për ndihmë. Ata gjithashtu mund të nxisin vendet që të prezantojnë masa të veçanta për të luftuar sëmundjet ose për të çliruar fonde shtesë.
Shumë vende, përfshirë Britaninë, Francën, Gjermaninë dhe SHBA-në, kanë hequr prej kohësh shumë nga kufizimet e tyre të epokës së pandemisë. Shtetet e Bashkuara do t’i japin fund emergjencës së shëndetit publik të enjten e ardhshme, të cilën Dr. Rochelle Walensky e përmendi të premten në njoftimin e vendimit të saj për t’u larguar si drejtuese e Qendrave për Kontrollin dhe Parandalimin e Sëmundjeve muajin e ardhshëm.

A është ende pandemi COVID-19?

Po. Megjithëse shefi i OBSH-së Tedros tha se urgjenca e koronavirusit kishte mbaruar, ai paralajmëroi se virusi është këtu për të qëndruar dhe se mijëra njerëz vazhdojnë të vdesin çdo javë. “Rreziku mbetet i shfaqjes së varianteve të reja që shkaktojnë rritje të reja të rasteve dhe vdekjeve,” tha Tedros. “Ajo që do të thotë ky lajm është se është koha që vendet të kalojnë nga mënyra e urgjencës në menaxhimin e COVID-19 krahas sëmundjeve të tjera infektive.”
Në prill, kishte rreth 3 milionë raste dhe më shumë se 17,000 vdekje të raportuara, duke përfshirë rritje në Azinë Juglindore dhe Lindjen e Mesme, vuri në dukje agjencia e Kombeve të Bashkuara.

Pra kur do të fundit pandemia COVID-19?

Është e paqartë. Shefi i urgjencave të OBSH-së Dr. Michael Ryan tha se koronavirusi është ende një kërcënim për shëndetin publik dhe se evolucioni i tij i vazhdueshëm mund të shkaktojë ende probleme në të ardhmen. “U deshën dekada që virusi pandemik i vitit 1918 të zhdukej”, tha ai, duke iu referuar gripit spanjoll që mendohet se ka shkaktuar vdekjen e të paktën 40 milionë njerëz.
“Pandemitë përfundojnë me të vërtetë vetëm kur fillon pandemia tjetër,” tha ai. Ryan tha se ndërsa COVID-19 do të vazhdojë të përhapet mes njerëzve për një kohë shumë të gjatë, ai po e bën këtë në një nivel shumë më të ulët kërcënimi që nuk kërkon masat e jashtëzakonshme të marra në përpjekje për të frenuar përhapjen e virusit.

Çfarë tjetër është shpallur emergjence?

OBSH ka shpallur më parë emergjenca globale për shpërthimet e gripit të derrit, Zika, Ebola, poliomielitit dhe mpox, të quajtur më parë lija e majmunëve. Polio u shpall gati nëntë vjet më parë. Statusi i saj i urgjencës ka vazhduar edhe ndërsa zyrtarët punojnë për të zhdukur sëmundjen nga një numër në tkurrje vendesh.
Korrikun e kaluar, shefi i OBSH-së Tedros deklaroi përhapjen shpërthyese të mpox në dhjetëra vende si një emergjencë globale, duke rrëzuar komitetin e urgjencës që ai kishte mbledhur për të vlerësuar situatën. Sëmundja arriti kulmin në Evropë dhe Amerikën e Veriut menjëherë pas kësaj, por teknikisht mbetet një emergjencë globale./21Media

Back to top button