Pamjet rrëqethëse tregojnë një vrasës masiv duke ecur rrugëve me armë gjahu

Jake Davidson, 22 vjeç, vrau nënën e tij në shtëpinë e tyre, përpara se të qëllonte pa dallim katër të tjerë brenda tetë minutave.
Viktimat e tij përfshinin Sophie Martyn 3-vjeçare, e cila po ecte me një pelush në karrocën e saj ndërsa mbante dorën e babait të saj para se të vdiste.
Një jurie hetuese iu shfaq sot CCTV, pamjet e kamerës së trupit dhe audio të tërbimit rrëqethës më 12 gusht 2021.
Pak pas orës 18:00, Davidson vrau nënën e tij Maxine, 51 vjeç, e cila kishte kontaktuar me motrën e saj Marlene Hill gjatë një sherri me djalin e saj.
Pasi telefonoi 999, Marlene dëgjohej duke thënë: ‘Djali i saj ka probleme me shëndetin mendor’.
Pasi doli nga shtëpia në orën 18:08, vrasësi qëlloi Sophie dhe babanë e saj Lee Martyn, 43 vjeç, ndërsa ata shëtisnin qenin e familjes Mabel në Biddick Drive.
Lee u qëllua tre herë dhe Sophie një herë – fillimisht në një distancë prej 20 metrash dhe më pas në 1 m.
Fqinjët në panik filluan të telefononin 999 në këtë pikë pasi dëgjuan të shtëna armësh.
Më pas Davison qëlloi në një shtëpi në Biddick Drive duke plagosur dy persona të tjerë – një burrë 33-vjeçar dhe një grua 53-vjeçare.
Një kalimtar i tmerruar iku nga vendi i ngjarjes, përpara se Davison të nisej përgjatë Royal Navy Avenue, drejt Henderson Place, duke mbajtur armën.
Kate Shepherd, 66 vjeç, ishte larguar së fundmi nga Lidl, kur u qëllua në stomak nga një distancë e afërt jashtë sallonit të Blush.
Oficerët e policisë të paarmatosur mbërritën në vendngjarje në orën 18:15 dhe filluan t’i japin ndihmën e parë. Ajo u dërgua me urgjencë në spitalin Derriford, por nuk mundi të shpëtohej.
Më pas, Davison e ktheu armën e tij të gjahut kundër vetes në cep të rrugës Bedford dhe Henderson Place në orën 18:24.
Hetimi për viktimat filloi në Exeter Racecourse dje (e martë) dhe do të adresojë shqetësimet e familjeve rreth asaj se pse Davison u lejua të zotëronte një armë zjarri ligjërisht nën një licencë sportive./21Media

Back to top button