Pas 30 vjetësh shfaqet fshati fantazmë

Një fshat fantazmë i zhytur nën një rezervuar për 30 vjet është rishfaqur pasi një thatësirë e madhe zbrazi një digë në kufirin spanjoll me Portugalinë.
Fshati Aceredo në rajonin veriperëndimor të Galicisë të Spanjës është rishfaqur nga poshtë lumit Limia për herë të parë që nga viti 1992, kur zona u përmbyt për t’i hapur rrugë një rezervuari.
Rezervuari Alto Lindoso është aktualisht në 15 për qind të kapacitetit të tij pas një thatësire, e cila mund të përkeqësohet në javët e ardhshme, ka paralajmëruar një burim nga ministria e mjedisit e vendit, transmeton rtv21.tv.
“Është sikur po shoh një film. Kam një ndjenjë trishtimi”, tha Maximino Perez Romero, 65 vjeç, nga A Coruna.
Rrënojat e frikshme kanë tërhequr një mori turistësh, me shumë mbeturina të zbuluara që dikur përbënin dyer ose trarë ndërsa kërkonin nën çatitë gjysmë të shembura, ose pirgje shishe jashtë guaskës së asaj që dikur ishte një kafene.
Midis mbeturinave është një shatërvan i vjetër me ujë të pijshëm me ujë që rrjedh ende nga tubi dhe një makinë e vjetër që ndryshket pranë një muri të braktisur./21Media

Back to top button