Përplaset një autobus, ka të lënduar

1 min read

Tre fëmijë dhe dy të rritur janë dërguar në spital pasi një autobus dykatësh goditi një dyqan në veri-lindje të Londrës.

Përplasja ndodhi në Selwyn Avenue në Highams Park, Chingford, rreth orës 08:20 tha Policia Metropolitane.

Shërbimi i Ambulancës në Londër tha se 14 persona të tjerë u trajtuan në vendngjarje, pranë stacionit Highams Park Overground, por nuk kishin nevojë për trajtim spitalor, transmeton rtv21.tv.

Një dëshmitar okular i tha BBC-së se shoferi tha se “frenat i kishin dështuar” dhe ai duhej të lirohej nga zjarrfikësit.

Pronari i një kafeneje lokale, i cili ndihmoi në përpjekjet e shpëtimit, tha se një numër i nxënësve të shkollës ishin në mesin e pasagjerëve të lënduar që u gjetën “të frikësuar dhe duke qarë” brenda autobusit.

Policia tha se po hetonte aksidentin dhe oficerët po kryenin hetimet.

Të dhënat e publikuara nga TfL treguan se vitin e kaluar 10 persona humbën jetën si pasojë e incidenteve me autobusët, ndërsa 17 të tjerë u lënduan rëndë./21Media