Pesë arsye pse selfiet duhet të jenë pjesë e rutinës suaj të përditshme

Ne priremi t’i lidhim selfiet me kotësinë ose nevojën për të kompensuar vetëvlerësimin e ulët. Por, sipas shkencës, kjo nuk është gjithmonë e saktë.

Studiuesit kanë zbuluar se autoportretet mund të jenë një mjet efektiv për industrinë e kujdesit shëndetësor. Dhe se kjo lloj dashurie për veten mund të ndihmojë në mbrojtjen e mirëqenies suaj mendore dhe fizike.

Një studim zbuloi se selfiet mund të përdoren për të zbuluar sëmundje

7 arsye pse selfiet duhet të jenë pjesë e rutinës suaj të përditshme

Studiuesit zbuluan se autoportretet mund të ndihmojnë ekspertët mjekësorë të identifikojnë sëmundjet e mundshme të zemrës. Sipas studimit, disa tipare të fytyrës lidhen me një rrezik të shtuar të sëmundjeve të zemrës. Dhe ekzekutimi i fotove të profilit përmes inteligjencës artificiale rezultoi në algoritme që identifikonin saktë ekzistencën e sëmundjeve kardiovaskulare. Studimi është ende në fazat e tij të hershme, por studiuesit besojnë se përdorimi i selfieve dhe metodologjive të fuqizuara nga AI mund të jetë një mjet i thjeshtë dhe efikas shqyrtimi, shkruan Bright Side, përcjell rtv21.tv

Nuk është domosdoshmërisht narcisizëm, por një akt i kujdesit për veten

7 arsye pse selfiet duhet të jenë pjesë e rutinës suaj të përditshme

Një studim tjetër zbuloi se selfiet i ndihmuan njerëzit të bënin një “pushim” dhe të ishin më të ndërgjegjshëm për ditën e tyre. Një pjesëmarrës tha: Puna ime kishte një rol shumë stresues… Kishte disa ditë kur pothuajse nuk ndalesha për të marrë frymë.

Për të tjerët, kjo u dha atyre një ndjenjë qëllimi dhe arritjeje. “Më inkurajon të dal nga shtëpia ndonjëherë kur mund të ulem me një filxhan çaj.”. Gjithashtu ju detyron të “ndaloni dhe nuhatni lulet” – si kur shikoni mjedisin tuaj për të gjetur një sfond ose një objekt për të bërë një foto.

Selfiet mund të ndihmojnë në përmirësimin e disponimit të një personi

7 arsye pse selfiet duhet të jenë pjesë e rutinës suaj të përditshme

Një grup tjetër studiuesish studiuan pjesëmarrësit që bënin selfie të buzëqeshura çdo ditë për disa javë. Dhe subjektet raportuan se edhe buzëqeshjet e tyre të rreme për foton ua ngritën humorin. “Më bëri të ndihem mirë, duke menduar. Kjo është ndoshta si do të dukem për pjesën tjetër të ditës”.

Dërgimi i këtyre autoportrete miqve ose të dashurve të tyre krijoi gjithashtu një valë lumturie. Për shembull, një pjesëmarrëse i dërgoi të dashurit të saj disa foto të asaj që ajo po bënte atë ditë dhe interesimi dhe përgjigjet e tij pozitive i bënë ata të ndajnë një ndjenjë emocioni.

Selfie mund t’ju bëjë më të sigurt

7 arsye pse selfiet duhet të jenë pjesë e rutinës suaj të përditshme

Fushatat sot kanë të bëjnë me dashurinë për veten dhe bërja rregullisht e fotografive të vetes mund t’ju bëjë të ndiheni mirë dhe më të sigurt për imazhin dhe trupin tuaj. Një studim zbuloi se ata që bëjnë selfie ndihen më tërheqës dhe më të pëlqyer se ata që nuk e bëjnë këtë.

“Nëse ndihesh mirë me veten, atëherë [një] selfie do të ishte një mënyrë për ta kapur atë”, tha një person . Një tjetër pjesëmarrës tha se fotosesioni i përditshëm e ndihmoi atë të bëhej më i mirë në buzëqeshje dhe gjithashtu vuri re më pak stres në fytyrë.

Selfiet mund të ndihmojnë me vetë-reflektim

7 arsye pse selfiet duhet të jenë pjesë e rutinës suaj të përditshme

Selfie të përditshme mund të jenë një mënyrë për të regjistruar zhvillimin tuaj personal. Për shembull, një pjesëmarrës kaloi një krizë personale dhe shikimi prapa në fotot e tij nga ajo kohë e ndihmoi atë të reflektonte se si kishte ndryshuar. Ai dëshmoi se si i mbijetoi ngadalë “ditëve të errëta”, madje edhe elementë nga fotot – si drita dhe ngjyrat – i kujtuan atij momentet e ndritshme./21Media

Artikuj të ngjashëm

Back to top button
close button