Postecoglou thotë se “100% e tifozëve” duan të mundin Man Cityn

Ange Postecoglou “kurrë nuk do ta kuptojë” asnjë tifoz i Tottenhamit që dëshiron që skuadra e tyre të humbasë edhe nëse kjo i ka ndihmuar Arsenalit t’i mohohet titulli i Premierligës.

Spurs presin Manchester Cityn të martën në një ndeshje që mund të jetë vendimtare për rezultatin e garës për titull, transmeton rtv21.tv.

Një fitore ose barazim për Tottenham kundër skuadrës së Pep Guardiolës do t’i vendoste rivalët e Londrës veriore, Arsenalin në pozitën e parë për të përfunduar përpara kampionit në fuqi, City.

Topçinjtë aktualisht mbajnë një pikë avantazh në samit, por kanë luajtur një lojë më shumë se City, i cili do të kthehej në vendin e parë me fitore në stadiumin Tottenham Hotspur, me një ndeshje të mbetur, shkruan BBC.

Spurs, ndërkohë, po ndjekin Aston Vilën e vendit të katërt, të cilën e lënë pas katër pikë, me një vend në Ligën e Kampionëve në linjë.

Kjo ka lënë disa tifozë të Tottenhamit me ndjenja të përziera duke shkuar në ndeshjen e tyre të parafundit të sezonit, por Postecoglou ishte i qartë me pikëpamjet e tij.

“Unë e kuptoj rivalitetin. Unë kam qenë pjesë e një prej më të mëdhenjve në botë në dy vitet e fundit me Celtic dhe Rangers,” tha shefi i Spurs.

“Por unë kurrë nuk e kam kuptuar dhe nuk do ta kuptoj nëse dikush dëshiron që skuadra e tij të humbasë. Nuk është kjo ajo që është sporti. Nuk është ajo që më pëlqen në lojë.”

Postecoglou beson se “100% e mbështetësve të Spurs” duan që skuadra e tij të fitojë kundër Cityt, por pranoi se “njerëzit lejohen të ndihen ashtu siç ndihen”.

Megjithatë, 58-vjeçari australian tha se ai nuk “e ka jetuar jetën time” duke marrë “kënaqësi nga mjerimi i njerëzve të tjerë”.

Ai shtoi: “Suksesi i vërtetë duket si trofe. Çdo gjë tjetër në mes, mburrje, çfarëdo qoftë, është absolutisht e pakuptimtë për mua.

“Çfarë mendoni se do të ndodhë? Çfarë mendoni se do të bëjmë si një ekip, apo ndonjë ekip në këtë planet? A nuk do të përpiqemi thjesht të fitojmë? Është një premisë e thjeshtë. Si i bën kjo njerëzit ndihem, nuk jam shumë i shqetësuar dhe nuk më intereson shumë.”/21Media

Back to top button