Presidentja vizitë zyrtare në Katar

Presidentja e Kosovës, Vjosa Osmani- Sadriu, me ftesë të Emirit Sheikh Tamim bin Hamad Al Thani, ka udhëtuar për një vizitë zyrtare në Shtetin e Katarit, ku do të pritet në takime nga zyrtarë të lartë të shtetit, si dhe do të marrë pjesë në Forumin e Dohas, krahas udhëheqësve e përfaqësuesve të vendeve të tjera të botës.
Në Forumin e Dohas, Presidenca ka bërë të ditur se Osmani-Sadriu do të flasë para pjesëmarrësve si njëra ndër folëset kryesore, ndërkohë që do të zhvillojë takime me përfaqësues të shteteve të tjera.
Gjatë vizitës në Katar, Osmani-Sadriut do t’i bashkohet edhe zëvendëskryeministrja e Qeverisë së Kosovës, njëherësh ministre e punëve të Jashtme, Donika Gërvalla- Schwarz.
Nën sloganin “Transformimi për një epokë të re”, Forumi i Dohas do të fokusohet në katër tema kyçe: aleancat gjeopolitike dhe marrëdhëniet ndërkombëtare, sistemi financiar dhe zhvillimi ekonomik, mbrojtja kibernetike dhe siguria ushqimore, si dhe ndryshimet klimatike dhe qëndrueshmëria.
rtv21.tv ka kontaktuar Presidencën për t’u informuar se në cilën ditë pritet që Osmani të mbajë fjalimin e saj, por të njëjtit premtuan se do të njoftojnë ndërkohë./21Media

Back to top button