Putin: Bota përballet me dekadën më të rrezikshme që nga Lufta e Dytë Botërore

Bota përballet me “ndoshta dekadën më të rrezikshme” që nga përfundimi i Luftës së Dytë Botërore, ka paralajmëruar presidenti rus Vladimir Putin.

Në një fjalim të gjerë të enjten, ai kërkoi të justifikonte pushtimin rus në Ukrainë, një lëvizje që e ka lënë vendin e tij të izoluar ndërkombëtarisht.

Putin akuzoi gjithashtu Perëndimin për shantazh bërthamor kundër Rusisë për të detyruar aleatët të largohen nga Moska, transmeton rtv21.tv.

Perëndimi ka denoncuar kërcënimet e fundit të fshehta bërthamore nga Kremlini.

Në fillim të kësaj jave, aleanca ushtarake e NATO-s dënoi pretendimet e pabazuara të Rusisë se Ukraina mund të përdorte një “bombë të pistë” – eksplozivë konvencionalë të mbushur me material radioaktiv.

Sekretari i Përgjithshëm i NATO-s, Jens Stoltenberg tha se anëtarët e aleancës “e hedhin poshtë këtë pretendim” dhe “Rusia nuk duhet ta përdorë atë si pretekst për përshkallëzim”.

Një ditë përpara fjalimit të tij në Moskë, ai kishte mbikëqyrur stërvitjet rutinë bërthamore që përfshinin një sulm të supozuar bërthamor në hakmarrje për sulmin masiv bërthamor të armikut. “Ne kurrë nuk kemi thënë asgjë në mënyrë proaktive për përdorimin e mundshëm të armëve bërthamore nga Rusia. Ne i jemi përgjigjur vetëm me sugjerime komenteve të shprehura nga udhëheqësit e vendeve perëndimore,” i tha ai audiencës së tij.

Megjithatë, ai vetë ka paralajmëruar vazhdimisht se Rusia do të përdorë “të gjitha mjetet në dispozicion” për të mbrojtur veten, në atë që është parë gjerësisht si një kërcënim i qartë bërthamor./21Media

Artikuj të ngjashëm

Back to top button
close button