Putin diskutoi çështjet e furnizimit me gaz me ish-kancelarin gjerman

Presidenti rus Vladimir Putin u takua me ish-kancelarin gjerman Gerhard Schroeder, gjatë vizitës së tij në Moskë dhe diskutoi çështjet e furnizimit me gaz, tha të mërkurën zëdhënësi i presidentit, Dmitry Peskov.
“Po, Schroeder ishte në Moskë kohët e fundit dhe në të vërtetë ai pati një takim ballë për ballë me presidentin Putin”, tha Peskov në një konferencë të rregullt me ​​gazetarët, përcjell rtv21.tv
“Sigurisht, ish-kancelari është shumë i shqetësuar për gjendjen reale të punëve dhe për krizën energjetike që po ndizet në Evropë dhe larg perspektivave në këtë fushë. Sigurisht, ai i kërkoi Putinit të shpjegojë situatën dhe të shpjegojë vizionin e palës ruse”, shtoi Peskov.
Sipas tij, Rusia vazhdon t’i paguajë Ukrainës për tranzitin e gazit pavarësisht armiqësive në rajon.
“Ne vazhdojmë të paguajmë ukrainasit për tranzit përmes degës së vetme të punës. Agresor apo jo, por paratë po pranohen dhe pagesa po kalon”, tha Peskov.
Siç raporton CNN, Peskov tha tutje se Putin i tha Schroeder se Nord Stream 2 është gati për operim dhe tha se furnizimet me gaz në Evropë u ulën për shkak të sanksioneve.

Sipas Peskov, ishte Schroeder ai që ngriti çështjen e përdorimit të Nord Stream 2 nëse e kërkon situata./21Media

Back to top button