Putin po përdor “ushqimin si një armë lufte”, thotë kreu i USAID-it

Kreu i Agjencisë së Shteteve të Bashkuara për Zhvillim Ndërkombëtar i kërkoi Rusisë të mos largohet nga marrëveshja e drithit të ndërmjetësuar nga Kombet e Bashkuara në Detin e Zi , duke shkruar se “bota nuk mund të lejojë që Putini të vazhdojë të përdorë ushqimin si një armë lufte”.
“Komentet e Rusisë për pezullimin marrëveshjes. Kjo marrëveshje shpëtimtare midis Rusisë, Ukrainës dhe Turqisë, e ndërmjetësuar në korrik nga Kombet e Bashkuara, ka lejuar eksportin e më shumë se nëntë milionë tonë metrikë grurë dhe produkte të tjera ushqimore për popullatat anembanë botës në mes të një krize ushqimore globale shkatërruese” shkroi në një deklaratë të dielën administratorja e USAID, Samantha Power.
Ajo shpalli “suksesin e jashtëzakonshëm” të marrëveshjes deri më tani, duke e vlerësuar me uljen e çmimeve globale të ushqimit dhe duke ofruar lehtësim për ata “më të prekshëm nga uria e rëndë”.
“Shtetet e Bashkuara dhe aleatët dhe partnerët tanë mbeten të qartë: Iniciativa për Kokrrat e Detit të Zi duhet të vazhdojë dhe të zgjerohet. Çdo përpjekje për të minuar marrëveshjen është një sulm ndaj familjeve të uritura në mbarë botën, jeta dhe jetesa e të cilave varen nga kjo iniciativë”, shkroi Power.
Moska njoftoi se po largohej nga marrëveshja e grurit pasi fajësoi Ukrainën për një sulm me dron në Krime të shtunën. Kievi ka akuzuar Rusinë për shpikjen e “sulmeve terroriste fiktive” dhe përdorimin e marrëveshjes si “shantazh”./21Media

Back to top button