Ronaldo vendos rekordin e Kupës së Botës, ndërsa Portugalia e kalon Ganën në triler

Cristiano Ronaldo u bë lojtari i parë që shënoi në pesë Kupat e Botës FIFA, ndërsa Portugalia filloi fushatën e saj me një fitore emocionuese ndaj Ganës.
Ronaldo po luante për herë të parë që nga intervista e tij e diskutueshme televizive javën e kaluar dhe lirimi i tij pasues nga Manchester United pas komenteve.
Dhe 37-vjeçari shënoi golin e hapjes nga pika e bardhë,.
Kapiteni Ronaldo pati disa raste në fillim, por një goditje e ulët u mbyt nga Lawrence Ati-Zigi dhe ai gjithashtu shënoi me kokë jashtë në shtyllën e largët.
Sulmuesi iu anulua një gol për një shtytje ndaj Aleksandër Xhikut, ndërsa në anën tjetër, Gana nuk pati asnjë goditje të vetme në pjesën e parë.
Afrikanët u përmirësuan në periudhën e dytë pasi Mohammed Kudus shpoi ngushtë nga shtylla e largët dhe mori shpërblimin e tyre kur Andre Ayew barazoi nga afërsia.
Por Portugalia u përgjigj me dy gola në dy minuta për të vulosur pikët – Joao Felix shënoi një përfundim të mrekullueshëm dhe zëvendësues Rafael Leao duke goditur me gjakftohtësi vetëm pak sekonda pasi hyri në lojë.
Osman Bukhari goditi me kokë në një ngushëllim të vonë për Ganën dhe mund të kishte pasur një dramë të vërtetë në minutën e nëntë të pushimeve.
Portieri Diogo Costa e hodhi topin poshtë, në dukje të pavetëdijshëm që Inaki Williams ishte pas tij, por pasi u përpoq për të ndërprerë topin, sulmuesi i Ganës rrëshqiti në momentin vendimtar dhe një goditje me goditje u largua jashtë vijës.
Fitorja do të thotë Portugalia kryesuese e Grupit H pasi Uruguai dhe Koreja e Jugut luajtën një barazim pa gola më herët të enjten./21Media

Back to top button