Rreth 13,000 ukrianas të vdekur që nga fillimi i pushtimit rus

Deri në 13,000 ushtarë ukrainas janë vrarë që nga fillimi i pushtimit rus, tha një zyrtar i lartë.

Mykhailo Podolyak, një këshilltar i presidentit ukrainas, Volodymyr Zelensky, tha se midis 10,000 dhe 13,000 trupa kishin vdekur.

As Ukraina dhe as Rusia nuk priren të nxjerrin shifra për viktimat dhe komentet e Podolyak nuk janë konfirmuar nga ushtria ukrainase.

Në qershor ai tha se midis 100 dhe 200 ushtarë ukrainas po vdisnin çdo ditë.

Muajin e kaluar, gjenerali më i lartë amerikan, Mark Milley, tha se rreth 100,000 ushtarë rusë dhe 100,000 ukrainas ishin vrarë ose plagosur që nga fillimi i luftës .

Në një fjalim video të mërkurën, kryetarja e Komisionit të BE-së Ursula Von der Leyen tha se 100,000 trupa ukrainase ishin vrarë. Megjithatë, një zëdhënës i Komisionit të BE-së më vonë sqaroi se ky ishte një gabim, dhe shifra i referohej të vrarëve dhe të plagosurve.

Duke folur për kanalin televiziv ukrainas Channel 24, Podolyak tha se Kievi “po fliste hapur për numrin e të vrarëve”.

“Ne kemi vlerësime zyrtare nga Shtabi i Përgjithshëm, vlerësime zyrtare nga komandanti i përgjithshëm [Z. Zelensky] dhe ato variojnë nga 10,000 deri në 12,500-13,000 të vrarë”, tha ai.

Ai shtoi se numri i civilëve të vrarë mund të jetë “i rëndësishëm”. BBC News kishte identifikuar rreth 3,600 vdekje civile që nga mesi i qershorit. Shifra tani ka të ngjarë të jetë shumë më e lartë./21Media

Artikuj të ngjashëm

Shikoni Gjithashtu
Close
Back to top button
close button