Rritet lista e vendeve që bllokojnë TikTok-un në SHBA

Wisconsin dhe Karolina e Veriut janë bashkuar me të paktën 22 shtete të tjera në ndalimin e aplikacionit popullor të mediave sociale TikTok në pajisjet shtetërore, duke përfshirë Misisipin, Indianën, Luizianën dhe Dakotën e Jugut.

Kongresi gjithashtu kohët e fundit ndaloi TikTok nga shumica e pajisjeve të lëshuara nga qeveria amerikane për shkak të shqetësimeve dypartiake për sigurinë., raporton AP, përcjell portali rtv21.tv

TikTok është në pronësi të ByteDance, një kompani kineze që e zhvendosi selinë e saj në Singapor në vitin 2020.

Ai është vënë në shënjestër nga kritikët që thonë se qeveria kineze mund të ketë akses në të dhënat e përdoruesve, si historia e shfletimit dhe vendndodhja. Forcat e armatosura amerikane gjithashtu e kanë ndaluar aplikacionin në pajisjet ushtarake.

TikTok konsumohet nga dy të tretat e adoleshentëve amerikanë dhe është bërë domeni i dytë më i popullarizuar në botë. Por ka kohë që ekziston shqetësimi dypartiak në Uashington se Pekini do të përdorte fuqinë ligjore dhe rregullatore për të kapur të dhënat e përdoruesve amerikanë ose për të provuar të shtyjë narrativat pro-Kinë ose dezinformatat.

Ja një vështrim i veprimit në Wisconsin dhe Karolinën e Veriut dhe debatin më të gjerë mbi TikTok:
Pse Wisconsin dhe Karolina veriore e ndaluan Tik Tok-un?

Guvernatori demokrat i Wisconsin, Tony Evers përmendi shqetësimet për privatësinë, sigurinë pas konsultimit me FBI-në dhe zyrtarët e menaxhimit të emergjencave rreth aplikacionit. Urdhri i Evers zbatohet për shumicën e agjencive shtetërore, me disa përjashtime si hetuesit penalë që mund të përdorin aplikacionin për të gjurmuar njerëz të caktuar.

Sistemi i Universitetit të Wisconsin, i cili punëson 40,000 pedagogë dhe staf, është gjithashtu i përjashtuar. Por një zëdhënës i UW System tha se pavarësisht përjashtimit, universiteti po kryente një rishikim dhe po shkonte drejt vendosjes së kufizimeve në aplikacionin që përdoret në pajisje për të mbrojtur kundër rreziqeve serioze të sigurisë kibernetike.

Si Evers ashtu edhe guvernatori i Karolinës së Veriut, Roy Cooper, ndaluan gjithashtu përdorimin e WeChat, një aplikacion kinez i mesazheve të çastit, në pajisjet shtetërore.

“Është e rëndësishme për ne të mbrojmë teknologjinë shtetërore të informacionit nga vendet e huaja që kanë marrë pjesë në mënyrë aktive në sulmet kibernetike kundër Shteteve të Bashkuara,” tha Cooper. “Mbrojtja e Karolinës së Veriut nga kërcënimet kibernetike është jetike për të garantuar sigurinë, sigurinë, privatësinë dhe suksesin e shtetit tonë dhe njerëzve të tij.”/21Media

Artikuj të ngjashëm

Shikoni Gjithashtu
Close
Back to top button
close button