Rusia akuzohet se ka vjedhur qindra mijëra tonë drithëra nga Ukraina

Trupat ruse kanë vjedhur një sasi të konsiderueshme drithi nga zonat e pushtuara të Ukrainës.
Kështu ka thënë zëvendësministrit të Bujqësisë së vendit, Taras Vysotskiy, i cili theksoi se është i shqetësuar se 1.5 milion ton drithë të magazinuara në territoret e pushtuara mund të merren nga Moska.
Ukraina është eksportuesi i katërt më i madh në botë i grurit, duke shitur 44.7 milionë tonë jashtë vendit në sezonin 2020/21. Vëllimi i eksporteve ka rënë ndjeshëm që nga pushtimi rus, shkruan sky news.
Të enjten, Ministria e Jashtme e Ukrainës tha se dënon fuqishëm veprimet kriminale të Federatës Ruse në të ashtuquajturin shpronësim të të korrave nga fermerët në rajonin Kherson të Ukrainës jugore.
Ai nuk dha detaje të mëtejshme për vjedhjen e supozuar të drithit në rajonin Kherson, ku qyteti kryesor është i pushtuar nga trupat ruse.
“Plaçkitja e drithit nga rajoni Kherson, si dhe bllokimi i dërgesave nga portet ukrainase dhe minierat e korsive të transportit, kërcënojnë sigurinë ushqimore të botës. Ne kërkojmë që Rusia të ndalojë vjedhjen e paligjshme të grurit, të zhbllokojë portet e Ukrainës, të rivendosë lirinë e lundrimit dhe të lejojë kalimin e anijeve tregtare”, thuhet në deklaratë.
Kremlini i tha agjencisë së lajmeve Reuters se nuk kishte informacion mbi këtë çështje./21Media

Back to top button