Rusia do të lejojë inspektorët në centralin bërthamor

Udhëheqësi rus Vladimir Putin ka thënë se zyrtarëve të OKB-së do t’u jepet leja për të vizituar dhe inspektuar kompleksin bërthamor të Zaporizhzhia.

Kremlini e bëri njoftimin pas një telefonate midis Putin dhe presidentit francez Emmanuel Macron.

Kjo erdhi ndërsa pretendimet për luftime pranë uzinës vazhduan, me katër civilë që raportohen të plagosur nga bombardimet ruse.

SHBA u zotua të premten të dërgojë më shumë armë dhe municione për të ndihmuar në përpjekjet luftarake të Ukrainës.
Fabrika ka qenë nën pushtimin rus që nga fillimi i marsit, por teknikët ukrainas ende operojnë aty nën drejtimin rus.

“Të dy udhëheqësit vunë në dukje rëndësinë” e dërgimit të ekspertëve të IAEA në fabrikë për një vlerësim të “situatës në terren”, tha Kremlini.
Drejtori i përgjithshëm i mbikëqyrësit bërthamor të OKB-së, Agjencia Ndërkombëtare e Energjisë Atomike (IAEA), përshëndeti deklaratën e

Putinit dhe tha se ai ishte i gatshëm të drejtonte një vizitë në termocentral.

“Në këtë situatë shumë të paqëndrueshme dhe të brishtë, është me rëndësi jetike

Presidenti ukrainas Volodymyr Zelensky përshëndeti mundësinë e një inspektimi në fjalimin e tij të natës, por tha se detajet specifike ishin ende duke u përpunuar./21Media

Artikuj të ngjashëm

Back to top button
close button