Rusia nis sulme vdekjeprurëse në të gjithë Ukrainën, ndërsa Xi largohet nga Moska

Rusia lëshoi ​​një valë sulmesh vdekjeprurëse në qytete anembanë Ukrainës të mërkurën, ndërsa udhëheqësi kinez Xi Jinping u largua nga Moska pas bisedimeve me presidentin, Vladimir Putin.

Xi u largua nga kryeqyteti rus duke u zotuar të thellojë lidhjet me Putinin, por takimet nuk arritën një përparim në Ukrainë.

Ndërsa Xi u kthye në Pekin, ushtria ruse nisi një breshëri sulmesh me drone Shahed të prodhuar nga Irani në rajonin e Kievit të Ukrainës, duke vrarë të paktën tetë persona, sipas autoriteteve ukrainase. Andrii Niebytov, shefi i policisë së rajonit të Kievit, tha se shtatë të tjerë u plagosën kur një dron goditi një ndërtesë konvikti në qytetin Rzhyshchiv.

Në qytetin juglindor të Zaporizhzhia, të paktën një person u vra dhe 34 u plagosën – duke përfshirë dy fëmijë – pasi raketat ruse goditën blloqet e apartamenteve, në atë që është përshkruar si një “sulm i qëllimshëm” për “vrasjen e civilëve”, sipas zyrtarit të lartë ukrainas. dhe këshilltari presidencial Mykhailo Podolyak.

Video e sulmit tregon një shpërthim në anë të dy ndërtesave të banimit nëntëkatëshe.

Zyra e prokurorit ukrainas tha në një deklaratë se të paktën gjashtë raketa goditën qytetin, duke shkaktuar dëme të mëdha./21Media

Back to top button