Sa armë bërthamore ka Rusia?

Në fjalimin e tij, Presidenti rus, Vladimir Putin tha se Moska do të përdorë të gjitha mjetet në dispozicion për të mbrojtur territorin e saj dhe ka “shumë armë për t’u përgjigjur”.
Sipas mendimit të Federatës së Shkencëtarëve Amerikanë, Rusia ka 5 mijë e 977 koka bërthamore – pajisjet që shkaktojnë një shpërthim bërthamor, megjithëse kjo përfshin rreth 1 mijë e 500 që janë në pension dhe janë vendosur për t’u çmontuar, transmeton rtv21.tv.
Nga rreth 4 mijë e 500 e mbetura, shumica konsiderohen armë bërthamore strategjike – raketa balistike ose raketa, të cilat mund të synohen në distanca të gjata. Këto janë armët që zakonisht lidhen me luftën bërthamore./21Media

Back to top button