SAMITI I BE: Presidentja Osmani kërkoi t’i jepet fund liberalizimit

1 min read

Rama: Mos-liberalizimi i vizave për kosovarët “çmenduri”

Në selinë e Bashkimit Evropian përfundoi pa ndonjë rezultat Samiti BE-Ballkani Perëndimor, ku 27 krerë shtetesh dhe qeverish evropiane diskutuan me kolegët e tyre nga rajoni mbi sfidat, me të cilat përballen së bashku, veçanërisht në dritën e agresionit rus kundër Ukrainës. Edhe pse liberalizimi I vizave për Kosovën nuk ishte në rend ditë të samitit, Presidentja, Vjosa Osmani, vuri në spikamë pikërisht këtë temë. Përtej kësaj, Edi Rama, ishte tejet I shapër, duke e cilësuar si “çmenduri dhe turp” të Bashkimit Evropian mos-liberalizimin e vizave për Kosovën./21Media