Sanksionet amerikane për Vulinin, Kurti: Dëshmi për kërcënimin e paqes nga Serbia

Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti, ka reaguar pasi SHBA-ja ka shpallur sanksione ndaj Aleksandër Vulinit, shefit të shërbimit sekret serb.

“SHBA ka sanksionuar Aleksandar Vulin-Rr. i agjencisë së inteligjencës së Serbisë dhe Ministrisë së Punëve të Brendshme dhe Mbrojtjes së Ministrisë së Punëve të Brendshme – për ‘marrëveshjet korruptive që lehtësojnë aktivitetet malinje ruse në Serbi dhe rajon’, duke dëshmuar kërcënimin e paraqitur për paqen dhe sigurinë në nivelet e larta të shtetit serb”, ka shkruar Kurti në Twitter.

Drejtori i Agjencisë për Siguri dhe Informacion i Serbisë (BIA), Aleksandar Vulin, është futur në listën e sanksioneve amerikane. Kështu bëri të ditur Zyra për Kontrollin e Aseteve të Huaja në Departamentin amerikan të Thesarit./21Media

NDIQNI PJESËT MË INTERESANTE TË PROGRAMIT TË RTV21, DUKE BËRË LIKE KËTË FAQE – 21 MEDIA

Back to top button