SHBA bombardon objektivat siriane pas sulmit vdekjeprurës me dron

Shtetet e Bashkuara kanë kryer sulme ajrore kundër grupeve të lidhura me Iranin në Sirinë lindore pasi një sulm me dron vrau një kontraktor amerikan, tha shefi i mbrojtjes amerikane.

Tetë luftëtarë pro-Iranit u vranë, sipas një grupi monitorues.

Zyrtarët e mbrojtjes thanë se sulmet ajrore ndodhën të enjten mbrëma, disa orë pas sulmit me dron për të cilin inteligjenca amerikane tha se ishte “me origjinë iraniane”.

Bazat e SHBA-së në Sirinë veri-lindore janë sulmuar edhe më parë, me SHBA-të që janë përgjigjur me sulme ajrore.

Gushtin e kaluar, SHBA-ja bombardoi vendet në Sirinë lindore, për të cilat tha se ishin të lidhura me Korpusin e Gardës së Revolucionit Islamik të Iranit (IRGC) – forca e tij e armatosur më e fuqishme – pas sulmeve me raketa ndaj trupave amerikane atje.

Sulmet ajrore të së enjtes mbrëma u kryen me urdhër të Presidentit Biden “në përgjigje të… sulmit me dron, si dhe një sërë sulmesh të fundit kundër forcave të koalicionit në Siri nga grupet e lidhura me IRGC”, tha sekretari amerikan i mbrojtjes Lloyd Austin.

Ai tha se ata kishin shënjestruar “objektet e përdorura nga grupet e lidhura me… [IRGC]”.

Irani nuk ka komentuar.

Rreth 900 trupa amerikane po veprojnë jashtë bazave në Sirinë jugore dhe lindore, pa lejen e qeverisë siriane, si pjesë e koalicionit global të udhëhequr nga SHBA kundër grupit xhihadist Shteti Islamik (IS).

Ata kanë për detyrë të parandalojnë rilindjen e IS, militantët e të cilit dikur kontrollonin zona të mëdha të Sirisë përpara se të mposhteshin në vitin 2019 pas fushatave të veçanta të zhvilluara nga luftëtarët kurdë dhe arabë të mbështetur nga SHBA dhe forcat pro-qeveritare të mbështetura nga Irani dhe Rusia./21Media

Back to top button