SHBA thotë se Rusia po ekzekuton ushtarët e vet që tërhiqen

Rusia po ekzekuton ushtarë që përpiqen të tërhiqen nga një ofensivë e përgjakshme në Ukrainën lindore, ka thënë Shtëpia e Bardhë.

Sipas SHBA-së, disa nga viktimat e pësuar nga Rusia pranë Avdiivka ishin “me urdhër të udhëheqësve të tyre”.

Trupat ruse dhe ukrainase janë përfshirë në një betejë të ashpër për qytetin e vijës së parë që nga mesi i tetorit.

Rusia mendohet të ketë pësuar humbje “të rëndësishme” në këtë kohë.

Vlerësimet ukrainase thonë se numri i viktimave ruse në Avdiivka është 5,000, ndërsa SHBA thotë se Rusia humbi “të paktën” 125 automjete të blinduara dhe pajisje me vlerë më shumë se një batalioni.

Një zëdhënës i ushtrisë ukrainase tha se trupat ruse po refuzonin të sulmonin pozicionet ukrainase pranë Avdiivka për shkak të humbjeve të mëdha dhe se kishte pasur rebelime në disa njësi.

“Forcat e mobilizuara ruse mbeten të patrajnuara, të papajisura dhe të papërgatitura për luftime, siç ishte rasti gjatë ofensivës së tyre të dështuar dimërore vitin e kaluar,” tha zëdhënësi i Këshillit të Sigurisë Kombëtare John Kirby në një konferencë të enjten.

Ai tha se ushtria ruse “duket se po përdor atë që ne do ta quajmë “valë njerëzore”, thjesht duke hedhur masa të këtyre ushtarëve të trajnuar keq në luftë”.

“Asnjë pajisje e duhur, pa udhëheqje, pa burime, asnjë mbështetje. Nuk është për t’u habitur që forcat ruse po vuajnë nga morali i dobët,” shtoi Kirby.

Marrja e Avdiivka – e cila shtrihet pranë qytetit të pushtuar nga Rusia të Donetskut – do t’i lejojë trupat ruse të shtyjnë vijën e frontit prapa, duke e bërë më të vështirë për forcat ukrainase të bëjnë përparime të mëtejshme në rajonin e Donetskut.

Avdiivka është braktisur nga 30,000 banorët e saj, ndërsa forcat ruse vazhdojnë ta godasin atë. Në fillim të kësaj jave, presidenti ukrainas Volodymyr Zelensky e përshkroi situatën si “veçanërisht të vështirë”.

Të enjten, SHBA njoftoi një paketë të re ndihme ushtarake prej 150 milionë dollarësh  për Ukrainën që përfshin artileri dhe municione të armëve të vogla, si dhe armë antitank.

Megjithatë, ndihma e ardhshme për Ukrainën është në dyshim pas zgjedhjes së republikanit Mike Johnson si kryetar i Dhomës së Përfaqësuesve të SHBA-së në fillim të kësaj jave.

Johnson, i cili është në krahun e djathtë të Partisë Republikane, është kundër ndihmës së mëtejshme të SHBA-së për Ukrainën dhe më parë ka mbështetur amendamentet për ta bllokuar atë.

SHBA është donatori më i madh ushtarak për Ukrainën, pasi ka shpenzuar më shumë se 46 miliardë dollarëderi më tani, plus dhjetëra miliarda të tjera në ndihmë financiare dhe humanitare.

Presidenti rus Vladimir Putin filloi një pushtim të plotë të Ukrainës në shkurt 2022./21Media

Back to top button