Sheshet e Prishtinës ‘frymojnë’ kuq e zi

Sheshet e kryeqytetit kanë marrë pamje festive për nder të Ditës së Flamurit, 28 Nëntorit.
Dekorimi i shesheve me flamuj kombëtarë i kanë dhënë ngrohtësi fundit të nëntorit.
Për të shënuar këtë ditë, nesër (e diel), Kuvendi i Kosovës dhe ai i Shqipërisë do të mbajnë mbledhje të përbashkët.
Më 28 Nëntor bëhen 110 vjet që kur u shpall pavarësia e Shqipërisë.
Deri në arritjen e kësaj dite u bënë përpjekje gati 500 vjeçare që nga koha e Skënderbeut, kryengritjeve dhe lidhjeve të shumta të shqiptarëve për çlirim nga pushtuesi osman.
Përkundër synimit për bashkimin e të gjitha trojeve shqiptare dhe shpalljen e pavarësinë në këto territore, një gjë e tillë nuk u arrit, pasi ato u copëtuan në konferencën e ambasadorëve në Londër, nga Rusia dhe Franca me disa shtete të Ballkanit.
Lidhja Shqiptare e Prizrenit më 1878, hapja e shkollës së parë shqipe në Elbasan më 1887, Lidhja e Pejës më 1899, dhe Kongresi i Manastirit më 1908, i kanë paraprirë shpalljes së pavarësisë në vitin 1912, në Vlorë. Krahas tyre edhe iniciativat e atëhershme diplomatike të rilindëseve tanë që angazhoheshin për çlirim nga osmanët, por edhe lufta ndaj popujve fqinje sllave të cilët kishin dhe vazhdojnë të kenë ‘apetite’ për trojet shqiptare.

Back to top button