Shfaqet mosmarrëveshja rreth ofertës së Ukrainës për anëtarësim në BE

Ukraina thotë se është e zhgënjyer që përpjekjet e saj për t’u bashkuar me Bashkimin Evropian kanë hasur në rezistencë nga Austria.

Ministri i Jashtëm austriak Alexander Schallenberg u citua të thoshte se “Kievit nuk duhet t’i ofrohet anëtarësimi në bllokun 27-vendesh dhe duhet të konsiderohen rrugë alternative për të zhvilluar lidhjet BE-Ukrainë”.

Ukraina i ka quajtur komentet “strategjikisht dritëshkurtër”.

BE-ja ka ndëshkuar Rusinë për pushtimin e saj me sanksione./21Media

Back to top button