Protestat kanë shpërthyer në shtetin amerikan të Wisconsin pasi policia qëlloi disa herë një njeri me ngjyrë.

Burri, i identifikuar si Jacob Blake, është në një gjendje të rëndë në spital.

Videoja e postuar në internet duket se tregon Blake duke u qëlluar në pjesën e pasme ndërsa përpiqet të futej në një makinë në qytetin e Kenosha.

Autoritetet në Kenosha shpallën një urgjencë  brenda natës pas shpërthimit të trazirave pas të shtënave, përcjell portali rtv21.tv

Qindra njerëz marshuan në selinë e policisë të dielën natën. Automjetet u vunë në zjarr dhe protestuesit bërtisnin “Ne nuk do të kthehemi prapa”.

Në një paralajmërim të sigurisë publike, policia u bëri thirrje bizneseve 24-orëshe që të konsiderojnë mbylljen për shkak të thirrjeve “të shumta” në lidhje me grabitjet e armatosura dhe të shtënat.

Oficerët përdorën gaz lotsjellës për të provuar të shpërndanin qindra protestues që kundërshtuan shtetrrethimin e gjerë të qarkut, i cili do të zgjasë deri në orën 07:00 të së hënës sipas orës lokale

Guvernatori i Wisconsin Toni Evers dënoi të shtënat e Blake, i cili raportohej se ishte i paarmatosur.

“Ndërsa nuk kemi ende të gjitha detajet, ajo që dimë me siguri është se është njeriu i parë i zi apo personi që është qëlluar ose plagosur ose është vrarë pa mëshirë në duart e individëve në zbatimin e ligjit në shtetin tonë ose vend “, tha ai në një deklaratë.

“Ne qëndrojmë kundër përdorimit të tepërt të forcës dhe përshkallëzimit të menjëhershëm kur merremi me personat me ngjyrë.”

Emri i Jacob Blake ishte është popullarizuar në mediat sociale dhe mijëra nënshkruan një peticion duke kërkuar që oficerët e përfshirë të akuzoheshin.

Cfare ndodhi?

Departamenti i Policisë Kenosha bëri të ditur se se “polici i përfshirë në gjuajtje” ka ndodhur menjëherë pas orës 17:00 të së dielës. Shtoi që oficerët i kishin ofruar “ndihmë të menjëhershme”  Blake, i cili u dërgua në një spital në Milwaukee.

Ai nuk dha detaje rreth asaj që çoi në të shtënat.

Departamenti i Drejtësisë në Wisconsin po heton ngjarjen.  Bëhet e ditur se oficerët e përfshirë supsenduar.

Të shtënat vijnë mes tensioneve të ngritura në SHBA mbi brutalitetin e policisë pas vrasjes së një njeriu afrikano-amerikan George Floyd në maj.

Një oficer policie i bardhë u gjunjëzua në qafën e  Floyd për gati nëntë minuta para se të vdiste në shtetin fqinj të Ëisconsin-së në Minesota. Oficeri, Derek Chauvin, është akuzuar për vrasje.

Vdekja e Floyd ndezi protesta në të gjithë SHBA dhe në mbarë botën./21Media