Skualifikohen devetë nga konkursi i bukurisë, shkak botoksi

Autoritetet në Arabinë Saudite ndaluan një konkurs popullor bukurie me deve dhe skualifikuan më shumë se 40 deve me injeksione botoks dhe injektime të tjera artificiale, njoftoi të mërkurën Agjencia shtetërore Saudite e Shtypit.
Në atë që quhet goditja më e madhe e deveve të përmirësuara kozmetike, mashtruesit në Festivalin e Devesë së Mbretit Abdulaziz u zbuluan se kishin fryrë buzët dhe hundët e devesë, kishin përdorur hormone dhe shirita gome për t’i bërë muskujt e tyre të duken më të mëdhenj dhe kishin injektuar botoks për t’i bërë kokën dhe buzët. Ata gjithashtu u dhanë deveve mbushëse për të relaksuar fytyrat e tyre.
Qindra mijëra sauditë marrin pjesë në një karnaval të mbajtur në shkretëtirë në verilindje të kryeqytetit Riad, në zemër të të cilit qëndron festivali mbretëror i deveve, mikpritës i garave, shitjeve dhe atraksioneve të tjera. Sipas AP, çmimi në konkursin e bukurisë këtë vit arriti në 66 milionë dollarë në përgjithësi, transmeton rtv21.tv.
Gjyqtarët për konkursin thanë se po përdornin teknologji “të specializuar dhe të avancuar” për të zbuluar modifikimet kozmetike këtë vit.
Çmimet kryesore ndahen në bazë të formës së kokës, qafës, gungave, veshjes dhe qëndrimit të deveve.
Përveç padrejtësisë, dhënia e përmirësimit kozmetik për devetë mund të çojë në rezultate shkatërruese, siç tregohet nga një video që u bë virale në gusht të një deveje e cila ishte mbushur plot me botoks dhe pësoi një plasje buzësh.
Mbarështimi i devesë është një industri shumë milionëshe, sipas AP, me shumë ngjarje të tilla që ndodhin në të gjithë vendin./21Media

Back to top button