Sulm me thikë, një i vrarë dhe shtatë të plagosur

 

Një njeri me thikë vrau një person dhe plagosi shtatë të tjerë në një tërbim dy-orësh në të gjithë qendrën e qytetit të Birminghamit në Angli.

Therja e parë me thikë ndodhi rreth orës 00:30 dhe vrasësi u zhvendos në jug, me sa duket duke sulmuar persona të rastësishëm.

Sipas oficerëve ngjarja nuk duket që është e lidhur me terrorizmin.

Policia tha se është në kërkim të të dyshuarit, transmeton rtv21.tv.

Një burrë vdiq, një burrë dhe një grua tjetër pësuan lëndime kritike, ndërsa pesë të tjerë morën lëndime të cilat nuk mendohej se ishin kërcënuese për jetën.

Kryeministri britanik, Boris Johnson falënderoi shërbimet e urgjencës “të cilët po punojnë në vendin e ngjarjes”.

Një deklaratë e lëshuar nga Policia e West Midlands tha: Detektivët po ndjekin një numër vijash hetimi dhe ne kemi rritur përgjigjen tonë të uniformuar dhe të armatosur në qytet./21Media

Back to top button