Të paktën 19 të vdekur pas përplasjes së autobusit me një kamion

Të paktën 19 persona kanë humbur jetën dhe 24 janë lënduar në veri të Senegalit kur një autobus dhe një kamion u përplasën, sipas zyrtarëve.
Aksidenti i së hënës ndodhi pranë Sakal në rajonin Louga, tha për agjencinë e lajmeve AFP Papa Ange Michel Diatta, një kolonel i shërbimit kombëtar të zjarrfikësve.
Botimi shtetëror Le Soleil raportoi se autobusi u përplas me kamionin në rrugën nacionale numër 2, ndërsa ai u devijua për të shmangur përplasjen me një kafshë. Ai shtoi se të lënduarit u dërguan në spitalin rajonal Amadou Sakhir Mbaye.
Presidenti Macky Sall u dërgoi “ngushëllime ” familjeve të atyre që humbën jetën në aksident, duke shtuar se incidenti tregon “nevojën për të forcuar masat e sigurisë rrugore” në vendin e Afrikës Perëndimore.
Aksidenti erdhi vetëm tetë ditë pasi Senegali u zhyt në zi pas përplasjes së dy autobusëve në mëngjesin e hershëm të 8 janarit në rajonin qendror të Kaffrine, duke lënë 40 të vdekur dhe më shumë se 100 të lënduar.
Qeveria u përgjigj duke ndaluar autobusët të udhëtojnë natën dhe duke nxjerrë jashtë ligjit importin e gomave të përdorura – shkaku i dyshuar i aksidentit.
Ai gjithashtu njoftoi se shpejtësia e automjeteve që transportojnë mallra dhe njerëz do të kufizohet në 90 km/h./21Media

Back to top button