Të paktën 29 persona vdesin në brigjet e Tunizisë

Të paktën 29 emigrantë kanë vdekur pasi të paktën dy varka janë mbytur në brigjet e Tunizisë brenda disa orësh nga njëra-tjetra, thonë zyrtarët.

Emigrantët nën-Saharianë po përpiqeshin të kalonin Mesdheun për të arritur në Itali, shkruan BBC, përcjell portal rtv21.tv

Kjo është e fundit në një varg varkash me emigrantë që u përmbys në brigjet e Tunizisë në ditët e fundit, me pesë të tjera të fundosura në katër ditët e fundit.

Kjo vjen pasi Tunizia nisi një fushatë kundër migrantëve afrikanë pa dokumente.

Ndërkohë, zyrtarët italianë në ishullin Lampedusa thonë se janë të mbingarkuar, pasi në 24 orët e fundit kanë mbërritur rekord 2500 emigrantë.

Kryeministrja italiane e ekstremit të djathtë, Giorgia Meloni, ka paralajmëruar se Evropa rrezikon të shohë një valë të madhe refugjatësh që mbërrijnë në brigjet e saj.

Tunizia është bërë një qendër për emigrantët që dëshirojnë të arrijnë në Evropë, me shifrat e OKB-së që tregojnë të paktën 12,000 emigrantë që zbarkuan në brigjet e Italisë këtë vit, të larguar nga Tunizia. Kjo shifër ishte vetëm 1,300 në të njëjtën periudhë kohore të vitit të kaluar.

Kjo ka bërë që disa vende, si Bregu i Fildishtë dhe Guinea, të riatdhesojnë qytetarët e tyre për shkak të një klime të shtuar të intolerancës në Tunizi.

Ekonomia e Tunizisë është në një gjendje të keqe dhe po përballet me krizë pas ngecjes së negociatave me Fondin Monetar Ndërkombëtar (FMN).

Sekretari amerikan i Shtetit Antony Blinken ka paralajmëruar gjithashtu se Tunizia duhet urgjentisht të arrijë një marrëveshje shpëtimi me FMN-në./21Media

Back to top button