TikTok nuk do të ketë më akses në këngët e Taylor Swift, The Weeknd dhe Drake

Kompania Universal Music ka vendosur të tërheqë miliona këngë të saj nga TikTok pas një mosmarrëveshje për pagesat.

Kjo nënkupton që platformat e mediave sociale nuk do të kenë më akses në këngët e artistëve si Taylor Swift, The Weeknd dhe Drake, raportojnë mediat e huaja.

Univerzal e akuzoi “TikTok” duke thënë se donte të paguante vetëm një pjesë të tarifës për qasje në katalogun e saj të gjerë.

Ndërsa “TikTok” tha se Universal po paraqet një “narrativë dhe retorikë të rreme”.

Kompanitë muzikore fitojnë para kur këngët e tyre transmetohen në platformat e mediave sociale.

Edhe pse TikTok, i cili është në pronësi të kompanisë kineze ByteDance, ka më shumë se një miliard përdorues, ai përbën vetëm 1% të të ardhurave totale të Universal, raporton BBC.

Në një ” letër të hapur për komunitetin e artistëve dhe kantautorëve Universal, që kontrollon rreth një të tretën e muzikës botërore, pretendon se “në fund të fundit TikTok po përpiqet të ndërtojë një biznes të bazuar në muzikë, pa paguar vlerën e muzikës”.

Univerzal tha gjithashtu se së bashku me shtytjen për “kompensimin e duhur për artistët dhe kompozitorët tanë”,  ishte gjithashtu e shqetësuar për “mbrojtjen e artistëve nga efektet e dëmshme të AI dhe sigurinë në internet për përdoruesit e TikTok”.

Kompania tha se do të ndalojë licencimin e përmbajtjes së saj për “TikTok” kur kontrata e saj të skadojë, më 31 janar.

Në përgjigje, TikTok tha : “Është e trishtueshme dhe zhgënjyese që Universal Music Group ka vënë lakminë mbi interesat e artistëve dhe kompozitorëve”, transmeton rtv21.tv.

“Pavarësisht narratives dhe retorikës së rreme të Universal, fakti është se ata kanë zgjedhur të largohen nga mbështetja e fuqishme e një platforme me mbi një miliard përdorues që shërben si një mjet promovues dhe zbulues falas për talentin e tyre”, shton TikTok.

Kjo është hera e parë që Universal ka ndërmarrë hapin kryesor për heqjen e këngëve të saj nga platforma e një firme teknologjike.

Universal mban një pozicion dominues në industrinë e muzikës së regjistruar në botë. Ajo mban të drejtat për një grup të madh artistësh nga Beatles, Elton John dhe Coldplay te Adele, BTS dhe Blackpink.

Ajo zotëron gjithashtu Sophie Ellis-Bextor’s Murder on the Dancefloor, e cila ka qenë një hit i fundit në TikTok.

Ndërsa në korrik të vitit të kaluar, Warner Music, e cila është kompania e tretë më e madhe muzikore e regjistruar në botë dhe TikTok arritën një marrëveshje të re licencimi./21Media

Back to top button