Tottenham – Newcastle 1:2, Lloris i dhuroi fitoren mysafirëve

Newcastle mposhti Tottenhamin me rezultat 2:1 në udhëtim në kuadër të xhiros së 12-të të Premierligës dhe u ngjit në vendin e katërt në tabelën e ligës, duke kaluar Chelsean dhe Manchester United.
Skuadra e Eddie Howe është tani dy pikë prapa kundërshtarit të sotëm, Tottenhamit të vendit të tretë.
Newcastle kaloi në avantazh në minutën e 31-të pas një gabimi të madh të portierit të Tottenham, Hugo Lloris.
Schar dërgoi një top të gjatë nga vija e pasme, dhe Lloris vrapoi në atë jashtë zonës së tij të penalltisë, por ai e devijoi atë shumë dobët dhe u përplas me Callum Wilson në proces.
Wilson shënoi një fund të bukur nga 25 metra në portën e zbrazët të Tottenham, lojtarët e të cilit kërkonin një faull, por ai nuk u dha as pas rishikimit të VAR.
Vetëm nëntë minuta më vonë, mysafirët shënuan për 2:0. Sërish gjithçka nisi nga një gabim i Lloris, pasimi i të cilit drejt Sessegnon u ndërpre nga Longstaff. Topi arriti në Miguel Almiron, i cili u hodh në krahun e djathtë dhe më pas e futi topin nën portierin vendas.
Tottenham shkurtoi rezultatin në 2:1 shumë herët në pjesën e dytë, tashmë në minutën e 54-të dhe u rikthye në lojë.
Harry Kane nuk pati asnjë problem të shënonte pasi Clement Lenglet goditi me kokë një goditje nga këndi në shtyllën e largët, ku sulmuesi i Tottenham vetëm u përkul dhe e shtyu topin në rrjetë.
Megjithatë, vendasit nuk arritën të bëjnë më shumë se kaq.