Transplanti i parë në botë, 57-vjeçari merr zemrën e një derri

3 min read

Një burrë amerikan është bërë personi i parë në botë që ka bërë transplant të zemrës nga një derr i modifikuar gjenetikisht.

David Bennett, 57 vjeç, është mirë tre ditë pas procedurës eksperimentale shtatë-orëshe në Baltimore, thonë mjekët.

Transplanti u konsiderua si shpresa e fundit për të shpëtuar jetën e 57-vjeçarit, megjithëse nuk është ende e qartë se cilat janë shanset e tij afatgjata për të mbijetuar.

“Ose vdekje ose këtë transplant”, tha Bennett një ditë para operacionit. “E di që është një goditje në errësirë, por është zgjedhja ime e fundit”, kishte shtuar ai.

Mjekët në Qendrën Mjekësore të Universitetit të Marylandit morën leje speciale nga autoritetet e SHBA-së për të kryer procedurën, pasi në të kundërtën Bennetti do të vdiste. Ai konsiderohej i papërshtatshëm për një transplant njerëzor, një vendim që merret kur pacienti është në gjendje të rëndë shëndetësore.

Ai ishte konsideruar i papërshtatshëm për një transplant njerëzor, një vendim që shpesh merret nga mjekët kur pacienti është në gjendje shumë të keqe shëndetësore.

Për ekipin mjekësor që kreu transplantin, ai shënon kulmin e viteve të kërkimit dhe mund të ndryshojë jetën në mbarë botën.

Kirurgu Bartley Griffith tha se operacioni do ta sjellë botën “një hap më afër zgjidhjes së krizës së mungesës së organeve”, tha në një njoftim të Shkollës së Mjekësisë të Universitetit të Maryland. Kjo krizë do të thotë që 17 njerëz në ditë në SHBA vdesin në pritje të një transplanti, me më shumë se 100,000 të raportuar në listën e pritjes.

Mundësia e përdorimit të organeve të kafshëve për të ashtuquajturin ksenotransplantim për të plotësuar kërkesën është konsideruar prej kohësh dhe përdorimi i valvulave të zemrës së derrit është tashmë i zakonshëm.

Në tetor 2021, kirurgët në New Yorkut njoftuan se kishin transplantuar me sukses veshkën e një derri te një person. Në atë kohë, operacioni ishte eksperimenti më i avancuar në terren deri më tani. Megjithatë, marrësi ishte klinikisht i vdekur dhe pa shpresë për mbijetesë..

Bennett, megjithatë, shpreson se transplanti i tij do ta lejojë atë të vazhdojë jetën e tij. Ai ishte i shtrirë në shtrat për gjashtë javë para operacionit dhe i lidhur me një makinë që e mbajti gjallë pasi u diagnostikua me sëmundje terminale të zemrës.

“Mezi pres të ngrihem nga shtrati pasi të shërohem”, tha ai javën e kaluar.

Të hënën, Bennett u raportua se po merrte frymë vetë ndërsa po monitorohej me kujdes.

Por saktësisht se çfarë do të ndodhë më pas është e paqartë. Derri i përdorur në transplant ishte modifikuar gjenetikisht për të eliminuar disa gjene që do të kishin çuar në refuzimin e organit nga trupi i Bennett./21Media