Trupat e 132 personave u gjetën në Makariv

132 trupa të pajetë janë gjetur në qytetin ukrainas, Makariv, ka raportuar uebfaqja e Ukrainska Pravda, duke cituar kryetarin e bashkisë së qytetit.

Duke folur në një fjalim televiziv të premten, Vadym Tokar ka thënë “Që nga dje, ne gërmuam 132 trupa të civilëve”.

Makariv është rreth 50 km (30 milje) në perëndim të Kievit dhe para luftës kishte një popullsi prej rreth 15,000 njerëz, shkruan BBC.

Tokar ka potencuar se luftimet në javët e fundit kishin parë që shifra të binte deri në 1,000 dhe se rreth 40% e Makariv ishte dëmtuar, me shumë ndërtesa që nuk mund të riparoheshin.

“Okupatorët shkatërruan pothuajse të gjithë infrastrukturën, bombarduan [shtëpitë] dhe ndërtesat e banimit, shkatërruan plotësisht spitalet dhe kopshtet e fëmijëve”, ka shtuar ai./21Media

Back to top button