Ukraina pretendon se Rusia po tërhiqet nga Kharkivi

1 min read

Një institut në SHBA ka thënë se Ukraina i ka detyruar forcat ruse të tërhiqen nga Kharkiv duke fituar kështu betejën për qytetin.

Një zëdhënës i Shtabit të Përgjithshëm të Ukrainës  citohet të ketë thënë se në rajon përpjekjet kryesore të armikut janë të përqendruara në sigurimin e tërheqjes së njësive nga qyteti i Kharkivit.

Moska ende raportohet se po bombardon zonat e afërta, duke përfshirë Dergachi, rreth 10 km në veri të Kharkiv.

Kapja e Kharkiv ishte një objektiv kryesor rus dhe qyteti u granatua rëndë gjatë pushtimit, duke çuar në vdekjen e qindra civilëve. Në fjalimin e tij të fundit me video, Presidenti Volodymyr Zelensky tha se forcat e Ukrainës po bëjnë gjithçka që është e mundur për të çliruar vendin./21Media