Unaza mesjetare shitet për 48, 944 euro

Një unazë mesjetare e zbuluar nga një detektor metalik është shitur në ankand për 48,944 £.

David Board zbuloi “gjetjen një herë në jetë” pranë Thorncombe, Dorset, në shkurt 2019, vetëm tre muaj pasi bleu një detektor metali.

Unaza prej ari dhe diamanti mendohet të ketë qenë një dhuratë nga pronari i pasur i tokës së shekullit të 14-të Sir Thomas Brook për gruan e tij, Lady Joan.

Unaza u shit në ankandët e Noonan në Londër të martën.

Ai përbëhet nga dy shirita të ndërthurur dhe mban një mbishkrim në frëngjishten mesjetare, “ieo vos tien foi tenes le moy”, që përkthehet në “sipas besimit tënd, mbaje timin”.

Organizatorët e ankandit Noonans e përshkruan atë si në “gjendje shumë të mirë” dhe me peshë rreth 3 g (0.1oz).

Duke përfshirë taksat dhe tarifat, unaza u shit për 48,944 £.

Duke përshkruar gjetjen e tij, Board tha më parë: “Kam marrë leje nga një miku im fermer.

“Bëra pak kërkime dhe zbulova se një nga fushat quhej Bowling Green dhe ishte mjaft e sheshtë.

“Unë shkova dy ose tre herë dhe herën e tretë gjeta unazën.”

Board tha se ai hoqi dorë nga ajo 40 vjet më parë pasi u transferua në shtëpi, derisa sapo doli në pension në nëntor 2018 ai vendosi të blinte një tjetër detektor.

Ai do të ndajë të ardhurat nga unaza, e cila vlerësohej midis 30,000 dhe 40,000 £, me pronarin e tokës.
“Ajo që gjeta ishte një herë në jetë, por do të vazhdoj ta bëj,” shtoi ai./21Media

Artikuj të ngjashëm

Back to top button
close button