Zelensky falënderoi popullin amerikan për ndihmën

Paketa e ndihmës prej 33 miliardë dollarësh për Ukrainën që pritet të autorizohet nga ShBA, më vonë të enjten do të bëjë një ndryshim të madh në aftësitë luftarake të Ukrainës, tha presidenti ukrainas, Volodymyr Zelensky në fjalimin e tij të natës.

Në fillim, ai falënderoi popullin amerikan dhe presidentin Biden dhe u pajtua me komentin e Bidenit se paketa “nuk është e lirë”, por është e nevojshme për të ndaluar agresionin rus.

Zelensky gjithashtu përsërit zotimin e tij për të mbajtur përgjegjës çdo trupë ruse që zbulohet se ka kryer krime lufte në Ukrainë. 

Ai tha se “banditë që vranë dhe torturuan ukrainasit” do të sillen në gjyq, por paralajmëroi se shumë mund të mos i mbijetojnë luftës.

“Kjo brigadë ruse u zhvendos në rajonin e Kharkiv. Atje ata do të marrin hakmarrje nga ushtria jonë”, tha Zelensky.

Ai shtoi se sot në Kiev u takua me kryeministrin bullgar dhe sekretarin e përgjithshëm të OKB-së dhe tha se veprimet e Rusisë shkelin gjithçka që OKB-ja ishte krijuar për të bërë.

“Dhe sot, menjëherë pas përfundimit të bisedimeve tona në Kiev, raketa ruse fluturuan në qytet. Pesë raketa”, tha ai, shkruan BBC, përcjell rtv21.tv

“Kjo tregon shumë për qëndrimin e vërtetë të Rusisë ndaj institucioneve globale. Për përpjekjet e udhëheqjes ruse për të poshtëruar OKB-në.”

Ai shtoi se raketat goditën edhe Odesa-n, Fastiv-in dhe qytete të tjera.

“Ne po bëjmë gjithçka për të ndihmuar ushtrinë tonë, për t’i siguruar ushtrisë të gjitha armët e nevojshme.”/21Media

Back to top button