Zelensky thotë se i është mirënjohës Britanisë së Madhe për tanket dhe stërvitjen

(Lajm i përditësuar)
Presidenti ukrainas Volodymyr Zelensky shprehu mirënjohjen për Britaninë për furnizimin me tanke në Ukrainë dhe trajnimin e ushtarëve.
“Faleminderit shumë për këtë hap të fuqishëm mbrojtës, për ndihmën e tankeve. Faleminderit! Koalicioni i raketave me rreze të gjatë … do të na lejojë të bëjmë të keqen, të keqen të tërhiqet plotësisht nga vendi ynë duke shkatërruar përparimet e tij thellë në territoret e pushtuara”, tha Zelensky.
Mbretëria e Bashkuar ishte e para që njoftoi në mes të janarit se do të dërgonte 14 tanke Challenger 2 në Ukrainë.
Qeveria e Mbretërisë së Bashkuar tha gjithashtu të mërkurën se do të fillojë trajnimin e pilotëve ukrainas në avionë luftarakë të standardeve të NATO-s.
“Unë nuk po flas vetëm për armë; ne dëshmuam së bashku se bota me të vërtetë i ndihmon ata që janë të guximshëm në mbrojtjen e lirisë, dhe kështu hap rrugën për një histori të re,” shtoi ai.
Zelensky ka falënderuar personalisht ish-kryeministrin e Mbretërisë së Bashkuar Boris Johnson.
Zelensky mbërrin në Mbretërinë e Bashkuar
Presidenti ukrainas, Volodymyr Zelensky ka mbërritur në Downing Street, rezidenca zyrtare e kryeministrit të Mbretërisë së Bashkuar, si pjesë e vizitës së tij në vend.
Zelensky u takua me kryeministrin britanik, Rishi Sunak në aeroportin Stansted më herët të mërkurën. Ai do t’u drejtohet ligjvënësve në Mbretërinë e Bashkuar dhe do të takohet me Mbretin Charles III gjatë vizitës së tij të papritur.
Zelensky, ka thënë se do të “falënderojë personalisht popullin britanik për mbështetjen”.

 
Zelensky viziton Mbretërinë e Bashkuar
Presidenti i Ukrainës, Volodymyr Zelensky viziton sot Mbretërinë e Bashkuar. Kjo është vizita e tij e parë që nga fillimi i agresionit rus në Ukrainë, bën të ditur Downing Street.
Zelensky do të takohet me kryeministrin britanik, Rishi Sunak dhe do të mbajë fjalim në parlament.
Ai do të vizitojë trupat e vendit të tij duke u trajnuar nga forcat e armatosura britaneze së bashku me kryeministrin Sunak, i cili së fundi tha se vendi i tij do të zgjerojë trajnimin për pilotim të avionëve luftarakë dhe marinë dhe premtoi investim afatgjatë në ushtrinë e Ukrainës.
Kryeministri Sunak tha se vizita e Zelenskyt në Mbretërinë e Bashkuar është testament i guximit, vendosmërisë dhe luftës së shtetit të tij, dhe testament i miqësisë së paprishur mes dy vendeve./21Media

Back to top button