Një aeroplan pasagjerësh me më shumë se 50 persona në bord është zhdukur menjëherë pas ngritjes nga kryeqyteti indonezian Xhakarta.

Sriwijaya Air Boeing 737 humbi kontaktin gjatë rrugës për në Pontianak në provincën Kalimantan Perëndimore, thanë zyrtarët.

Uebfaqja për ndjekjen e fluturimit Flightradar24.com tha se avioni kishte humbur më shumë se 3,000 m (10,000ft) në lartësi në më pak se një minutë.

Fotografitë në ato që dukej se ishin mbeturinat e avionëve u shfaqën në TV dhe mediat sociale, përcjell portali rtv21.tv

Një numër banorësh të një ishulli afër vendit ku u zhduk aeroplani i thanë BBC se kishin gjetur objekte që mendonin se ishin nga aeroplani.

Ministria e transportit tha se përpjekjet e kërkimit dhe shpëtimit ishin në proces.

Nga ministria bënë të ditur kontakti i fundit me aeroplanin, me shenjën e thirrjes SJY182, u bë në 14:40 me kohën lokale (07:40 GMT).

Numri i saktë i udhëtarëve në bord nuk është i qartë, megjithëse ka një kapacitet prej 130 pasagjerë.

Koha e zakonshme e fluturimit për në Pontianak, në perëndim të ishullit Borneo, është një orë e gjysmë.

Sipas detajeve të regjistrimit, aeroplani është një Boeing 737-500.

Sriwijaya Air, një kompani ajrore me buxhet lokal që fluturon për në Indonezi dhe destinacione të tjera të Azisë Jug-Lindore, tha se ishte ende duke mbledhur informacion në lidhje me fluturimin.

Aeroplani nuk është një 737 Max, modeli Boeing i përfshirë në dy rrëzime të mëdha në vitet e fundit.

E para prej tyre, në tetor 2018, përfshiu një fluturim indonezian Lion Air i cili u zhyt në det rreth 12 minuta pas ngritjes nga Xhakarta duke vrarë 189 njerëz./21Media