Thaçi: Kurti të pranojë pozitën e mandatarit ose ta refuzojë.-Walker: Kosovës i duhet Qeveria, është shumë kohë

Thaçi: Kurti të pranojë pozitën e mandatarit ose ta refuzojë.-Walker: Kosovës i duhet Qeveria, është shumë kohë

Presidenti i Republikës, Hashim Thaçi, edhe sot foli për ecurinë e formimit të Qeverisë, duke përsëritur se kryetari i Lëvizjes Vetëvendosje, Albin Kurti duhet të deklarohet nëse dëshiron që zyrtarisht ta pranojë nominimin për kryeministër ose ta refuzojë atë. Thaçi i bëri këto komente pas takimit me ish-ambasadorin e OSBE-së Uilliam Voker, i cili poashtu bëri thirrje për krijimin e institucioneve të reja të vendit, duke vënë në pah se Kosova ka nevojë për qeveri dhe ëshë humbur goxha kohë prejse janë mbajtur zgjedhjet e 6 tetorit./21Media