Warning: sprintf(): Too few arguments in /home/rtv21new/public_html/wp-content/themes/newsphere-pro/lib/breadcrumb-trail/inc/breadcrumbs.php on line 254

​Ngjarjet e datës 2 dhjetor

1 min read

Mbahet konferencë përgatitore për mbrojtjen në rastin Gucati-Haradinaj. (Hagë, ora 09:30-16:00)

Komisioni për të Drejtat e Njeriut shqyrton nismën ligjore për Projektligjin për mbrojtje nga dhuna në familje, si dhe mban takim me Avokatin e Popullit.(Kuvendi i Kosovës, salla N-10, ora 10:00)

Zyra e Komisionarit për gjuhët (ZKGJ) në bashkëpunim me Organizatën për Siguri dhe Bashkëpunim në Evropë, Misioni në Kosovë (OSBE) organizon ceremoninë e ndarjes së çmimit “Praktika më e mirë në zbatimin e Ligjit për përdorimin e gjuhëve”. (Hoteli “Swiss Diamond” Prishtinë, 11:00 – 13:00)

Agjencia për Investime dhe Përkrahjen e Ndërmarrjeve në Kosovë (KIESA) organizon Panairin “Gratë në Biznes”. Merr pjesë ministrja e Industrisë, Ndërmarrësisë dhe Tregtisë, Rozeta Hajdari. (Sheshi “Zahir Pajaziti”, Prishtinë, ora 11:00)

Avokati i Popullit të Kosovës, Shqipërisë dhe Maqedonisë Veriore vizitojnë ekspozitën “Na Ishte Njëherë Që Kurrë Mos Qoftë”. (Biblioteka “Hivzi Sylejmani”, lagjja “Dardania” Prishtinë, ora 14:00)

Zbulohet pllaka memorialë e heroit Sali Çekaj. (Broliq, ora 11:00)

Nën përkujdesjen e kryetarit të Pejës Gazmend Muhaxheri, mbahet manifestim me rastin e 30-vjetorit të hyrjes në Kosovë të grupit të armatosur nën drejtimin e e Sali Çekaj. (Teatri i Pejës “Istref Begolli”, ora 13:00)