A e dini pse shfaqen pikat e kuqe në lëkurë?

Nëse papritur keni gjetur një pikë të kuqe në lëkurën tuaj, më poshtë mund ta kuptoni se pse shfaqen pikat e tilla dhe si të parandaloni përhapjen e tyre.

Çfarë kuptimi kanë këto pika të kuqe në lëkurën tuaj?
Çfarë kuptimi kanë këto pika të kuqe në lëkurën tuaj?

Angioma, i quajtur tumor i vogël beninj, përbëhet nga enët e gjakut. Ekzistojnë 2 arsye kryesore për zhvillimin e saj:
1. Mosha. Shumë njerëz marrin angioma në moshën 30 vjeçare ose më shumë. Si rregull, në këtë rast duket si një nishan i vogël konveks i qershisë dhe ndodhet kryesisht në trup, krahë dhe shpatulla. Angioma të tilla shkaktohen nga ndryshime të thjeshta të moshës së lëkurës dhe enëve të gjakut, shkruan Bright Side, përcjell rtv21.tv
2. Probleme shëndetësore ose stili i gabuar i jetesës. Nëse angioma duket si një njollë dhe fillon degëzimin vaskular, mund të tregojë probleme me mëlçinë, sëmundje vaskulare ose dështim hormonal.
Çfarë duhet të bëni?
Nëse vëreni papritur se një nishan i kuq ndryshon papritur madhësinë, formën ose ka filluar të rrjedh gjak, është më mirë të konsultoheni me mjekun sa më shpejt të jetë e mundur. Angiomat zakonisht nuk janë një arsye për të nxituar në spital.
Si t’i parandaloni?
Është gjithashtu një ide e mirë të kujdeseni që angiomat të mos shfaqen në të ardhmen. Parandalimi më i mirë është një mënyrë jetese e shëndetshme dhe një dietë e ekuilibruar. Pini lëngje dhe shumë ujë, hani perime të freskëta dhe mos harroni për yndyrnat e shëndetshme si avokado dhe vaj ulliri.
Këto rregulla të thjeshta do t’ju ndihmojnë të mbani lëkurën tuaj të pastër dhe të re dhe trupin tuaj të shëndetshëm./21Media

Back to top button