Akademia përkujtimore për Nexhmije Pagarushën

1 min read

Notice: Trying to get property 'post_excerpt' of non-object in /home/rtv21new/public_html/wp-content/themes/newsphere-pro/inc/hooks/hook-single-header.php on line 65

Në nderim të bilbilit të Kosovës

Ka filluar Akademia Përkujtimore në Teatrin Kombëtar për Nexhmije Pagarushën. Në këtë akademi po marrin pjesë, kryeministri i Kosovës, Albin Kurti, kryeparlamentarja, Vjosa Osmani ambasadori i Shqiperisë në Kosovë, Qemal Minxhozi dhe në emer të komunitetit artistik do të flas kompozitori Rafet Rudi.

Varrimi i Nexhmije Pagarushës do të bëhet sot në orën 14:30 në fshatin Pagarushë të Malishevës, në një ceremoni familjare sipas amanetit të saj të fundit. E pas varrimit, e pamja do të vazhdojë edhe për dy ditë të tjera deri më datë 11.02.2020 në Teatrin Kombëtar në Prishtinë, nga 8:00 deri në 17:00.

Bilbili i muzikës shqipe, Nexhmije Pagarusha ka ndërruar jetë të premten në moshën 86-vjeçare./21Media