Arrestohet një person i armatosur pasi vrau tre persona

Policia holandeze ka arrestuar një person të armatosur që vrau të paktën tre persona në të shtënat e dyfishta në qytetin e Roterdamit.

Ata thonë se sulmuesi mashkull, 32 vjeç, hapi zjarr në një shtëpi përpara se ta digjte, më pas sulmoi qendrën mjekësore Erasmus të qytetit të enjten.

Ai ishte student në Universitetin Erasmus, i cili është i lidhur me spitalin.

Në të shtënat e para mbetën të vrarë një grua 39-vjeçare dhe vajza e saj 14-vjeçare. Një pedagog mashkull, 43 vjeç, u qëllua për vdekje në spital.

Janë shfaqur pamjet që tregojnë një burrë me veshje të kamufluara duke u marrë nga godina e spitalit me pranga. Nuk dihen menjëherë motivet e sulmit.

Në një konferencë shtypi pas të shtënave të së enjtes, oficerët e policisë së Roterdamit thanë se personi i armatosur ishte i njohur për ta. Ai u dënua për mizori ndaj kafshëve dy vjet më parë.

I dyshuari është quajtur Fouad L., raportojnë mediat holandeze.

Policia tha se nuk kishte të dhëna për një person të armatosur të dytë./21Media

Back to top button