Banka e Anglisë paralajmëron rritje të normës së interesit

Banka e Anglisë nuk do të hezitojë të rrisë normat e interesit për të frenuar inflacionin pasi funta ka rënë në nivel rekord ndaj dollarit amerikan.

Banka vendosi të mos mbajë mbledhje urgjente për të vendosur normat e reja, por tha se do t’i ndryshojë ato aq sa do t’i duhet.

Funta britanike ra në një rekord të ri të ulët kundrejt dollarit amerikan prej 1,035 dollarë, duke rënë me më shumë se 4%.

Rënia erdhi pasi tregtimi u hap në Azi dhe Australi të hënën, duke zgjatur një rënie prej 2.6% nga e premtja dhe duke nxitur parashikimet se paundi mund të bjerë në barazi me dollarin amerikan në muajt e ardhshëm.

Rënia e paprecedentë e monedhës vjen pas njoftimit të kancelarit britanik të Thesarit, Këasi Këarteng të premten se Mbretëria e Bashkuar do të vendoste uljet më të mëdha të taksave në 50 vjet, në të njëjtën kohë me rritjen e shpenzimeve.

Masat e reja fiskale për uljen e taksave, të cilat përfshijnë heqjen e planeve për rritjen e taksës së korporatave dhe uljen e kufirit në bonuset e bankierëve, janë kritikuar si “ekonomi të ulët” nga Partia Laburiste e opozitës dhe madje janë kritikuar nga anëtarët e vetë konservatorit të kancelarit./21Media

Back to top button