BE dakordohet për sanksione të reja ndaj Bjellorusisë dhe linjave ajrore për krizën kufitare

Bashkimi Evropian ra dakord sot për të shtuar sanksionet kundër Bjellorusisë, e cila i denoncoi si “absurde” akuzat perëndimore se po nxiste një krizë emigrantësh që ka lënë mijëra njerëz të bllokuar në pyjet e ngrira në kufijtë e saj me BE-në.
Blloku perëndimor po kërkon të ndalojë atë që thotë se është një politikë e Bjellorusisë për të shtyrë emigrantët drejt saj në shenjë hakmarrjeje për sanksionet e mëparshme lidhur me shtypjen e protestave vitin e kaluar kundër rizgjedhjes së kontestuar të liderit veteran Alexander Lukashenko.
Emigrantët – kryesisht nga Iraku dhe Afganistani – filluan të shfaqen në kufijtë tokësorë të Bjellorusisë me BE-në këtë vit, duke u përpjekur të kalojnë në vendet anëtare Lituania, Letonia dhe Polonia përmes rrugëve të pa përdorura më parë.
“Ky sistem çnjerëzor i përdorimit të refugjatëve si mjete për të ushtruar presion mbi Bashkimin Evropian është përkeqësuar gjatë ditëve të fundit,” tha ministri i Jashtëm gjerman Heiko Maas, duke u zotuar të synojë ata që janë përfshirë në atë që ai e quajti “trafikim njerëzor”.
Diplomati i lartë i BE-së, Josep Borrell, tha se një paketë e pestë e sanksioneve ishte rënë dakord nga ministrat e jashtëm të BE-së dhe do të finalizohej në ditët në vijim. Ata do të synonin linjat ajrore, agjencitë e udhëtimit dhe individët e përfshirë në “këtë shtytje të paligjshme të emigrantëve”, tha ai.
Të bllokuar në anën bjelloruse të kufirit dhe gjithnjë e më të dëshpëruar, emigrantët janë përpjekur të detyrojnë gardhe të improvizuara në disa vende ditët e fundit.
Polonia, e cila ka raportuar 5.100 përpjekje të parregullta për të kaluar kufirin deri më tani në nëntor, është kritikuar për trajtimin e saj ndaj atyre që e kalojnë atë.
Letonia tha sot se kishte vendosur 3.000 trupa për një stërvitje ushtarake të paparalajmëruar më parë pranë kufirit. Ajo, Lituania dhe Polonia përbëjnë krahun lindor të BE-së dhe NATO-s, aleancën kryesore ushtarake perëndimore.
Ekzekutivi i BE-së tha se po shqyrtonte nëse linjat e tjera ajrore duhet të përballen me sanksione pasi blloku ndaloi transportuesin shtetëror të Bjellorusisë Belavia nga qiejt dhe aeroportet e tij.
Ministria e Jashtme e Bjellorusisë tha se akuzat që Minsk kishte krijuar krizën e emigrantëve ishin “absurde”, ndërsa Lukashenko tha se Bjellorusia po përpiqej të bindte emigrantët të shkonin në shtëpi, por asnjëri prej tyre nuk donte të kthehej. Minsk do të hakmerret kundër çdo sanksioni të ri të BE-së.
BE-ja ka forcuar sanksionet ndaj Bjellorusisë prej muajsh. Kufizimet tashmë të vendosura përfshijnë futjen në listën e zezë të Lukashenkos, djalit të tij dhe 165 zyrtarëve të tjerë bjellorusë, si dhe kufizime në tregtinë e potasit, një eksport i rëndësishëm.
Të paktën tetë persona kanë vdekur përgjatë kufirit tokësor 200 km (124 milje) të gjatë midis Polonisë dhe Bjellorusisë, duke përfshirë të ftohtin dhe lodhjen. Zona pak e populluar e liqeneve, kënetave dhe pyjeve po bëhet edhe më armiqësore ndaj njerëzve që përpiqen të ngrohen rreth zjarreve gjatë netëve të ftohta të nëntorit.
Rojet e kufirit polak thanë sot se disa qindra njerëz ishin mbledhur në anën bjelloruse të një pike të mbyllur kufitare në Kuznica dhe mund të përpiqeshin të hynin në Poloni.
Maas dhe Borrell i kërkuan Varshavës që të lejojë ndihmën humanitare në kufi, ku Polonia ka vendosur rreth 20.000 policë, roje kufitare dhe ushtarë.
Qeveria nacionaliste e Polonisë u kritikua gjithashtu nga aktivistët e të drejtave të njeriut për përpjekjen për të ndërprerë të gjithë emigrantët pa u dhënë individëve mundësinë për të kërkuar azil.
Shtetet lindore të BE-së, Lituania, Letonia dhe Estonia kanë paralajmëruar për një rrezik konflikti ushtarak. Presidentët e tyre dhe Andrzej Duda i Polonisë thanë sot se Lukashenko duhet të mbahet përgjegjës për trafikimin e qenieve njerëzore.
Polonia dhe Lituania po shqyrtojnë kërkesën për konsultime të NATO-s mbi situatën sipas dispozitave të sigurisë kolektive të aleancave ushtarake.

Back to top button