Biden: Jemi gati për variantin Omicron, nuk ka arsye për panik

2 min read

Presidenti i SHBA-së, Joseph Biden deklaroi sot se administrata e tij është gati për një lloj të ri të koronës omicron, megjithëse shkencëtarët ende nuk kanë përcaktuar se sa i rrezikshëm është ai, duke thënë se Amerika “nuk kursen dhe heq të gjitha bllokadat për të ruajtur shëndetin e saj qytetarë”.

“Ky është një variant për shqetësim, jo për panik,” tha Biden nga Shtëpia e Bardhë.

Shumë pyetje rreth omicron, i cili u konfirmua për herë të parë në Afrikën e Jugut javën e kaluar, mbeten të paqarta.

Edhe pse disa shkencëtarë kanë frikë se mund të jetë jashtëzakonisht ngjitëse ose të shmangë mbrojtjen e fituar nga vaksinat, punonjësit e shëndetit publik amerikan thonë se atyre u duhen rreth dy javë për të marrë përgjigjet e sakta për këto pyetje.

Biden ka thënë se administrata e tij tashmë po punon me kompanitë farmaceutike për të modifikuar vaksinat ekzistuese, nëse është e nevojshme.

Omicron tashmë është zbuluar në disa vende, përfshirë Britaninë e Madhe dhe Kanada, dhe Biden ka thënë se pret të arrijë edhe në Shtetet e Bashkuara.

“Herët a vonë do të shohim edhe këtu raste të omicronit. Ne duhet të përballemi me kërcënimin e ri në mënyrën se si e kemi bërë më parë”, ka thënë Biden.

Presidenti i Shteteve të Bashkuara tha gjithashtu se nëse dikush ka marrë dy vaksina kundër koronavirusit dhe është mbi 18-vjeç, ai tashmë mund të shkojë për dozën e tretë përforcuese.