Biden thotë se nuk do të dërgojë avionë F16 në Ukrainë

Presidenti amerikan, Joe Biden tha të hënën se nuk do të dërgonte avionë luftarakë amerikanë në Ukrainë, edhe pse Shtetet e Bashkuara rritin ndihmën ushtarake në formën e artilerisë dhe tankeve.
“Jo”, tha Biden kur u pyet nga një gazetar nëse do të dërgonte avionë F16 në Ukrainë.
Presidenti ukrainas Volodymyr Zelensky ka kërkuar avionë luftarakë për të ndihmuar në mbështetjen e përpjekjeve të tij të luftës kundër Rusisë. Biden ka thënë vazhdimisht se avionët nuk janë në tryezë, edhe pse ai ka dhënë ndihmë në fusha të tjera.
Javën e kaluar,Biden njoftoi se do të dërgonte 31 tanke M1 Abrams në Ukrainë, pavarësisht se zyrtarët e lartë amerikanë thanë se më parë automjetet e rënda ishin të përshtatshme për ushtrinë e vendit.
Duke folur në lëndinën jugore të Shtëpisë së Bardhë, Biden tha gjithashtu se nuk ishte i sigurt nëse do të vizitonte Evropën muajin e ardhshëm për njëvjetorin e fillimit të luftës në Ukrainë.
Në përgjigje të një pyetjeje të veçantë, Biden tha se po planifikonte të vizitonte Poloninë, por nuk ishte i sigurt se kur./21Media

Back to top button