Çfarë po përpiqen t’ju tregojnë aknet në 8 pjesë të trupit për zakonet tuaja të jetesës

Aknet vërtet mund të përcaktojnë se çfarë ka ndodhur me trupin tuaj dhe çfarë problemesh shëndetësore mund të keni. Por në shumicën e rasteve, e gjitha shkaktohet nga çështje shumë të thjeshta të stilit të jetesës që lehtë mund të ndryshohen menjëherë.
Gjëja që duhet bërë është të kuptojmë se çfarë shkakton puçrrat dhe çfarë mund të bëjmë për të parandaluar shfaqjen e tyre në të ardhmen.
BrightSide tregon se çfarë përpiqen t’ju tregojnë aknet në tetë pjesë të trupit për zakonet tuaja të jetesë.
1. Puçrrat rreth gojës

Aknet rreth gojës suaj mund të shfaqen nëse lëkura në këtë zonë është e irrituar ose preket shpesh, si p.sh. nga një celular ose disa objekte të tjera. Shkak mund të jenë edhe kozmetika dhe produkte të ndryshme për fytyrën. Si dhe hormonet dhe gjenetika.
Para së gjithash, nëse shfaqet shpesh, vizitoni një dermatolog i cili do të gjejë trajtimin e duhur që do t’ju funksionojë. Por në çdo rast, është gjithmonë më mirë ta parandaloni sesa ta kuroni. Pra, bëni rutinë pastrimin e lëkurës me një pastrues të butë dy herë në ditë. Përdorni kozmetikë të etiketuar si “jo komedogjen” (jo që bllokojnë poret) dhe produkte pa vaj, dhe shmangni prekjen e fytyrës.
2. Në hundë

Hunda jonë është një nga zonat më të zakonshme të fytyrës për të zhvilluar aknet. Kjo ndodh sepse poret janë zakonisht më të mëdha, gjë që e bën më të lehtë që papastërtitë dhe bakteret t’i bllokojnë ato. Për më tepër, lëkura këtu është gjithashtu më e yndyrshme dhe rrjedhimisht më e ndjeshme ndaj akneve.
Aknet në hundë mund të shkaktohen nga dieta, stresi dhe medikamente të caktuara. Ndonjëherë mund të jetë një shenjë e problemeve më serioze themelore shëndetësore. Por shkaku më i zakonshëm është higjiena e dobët. Kështu që është gjithmonë mirë të shtoni në rutinën tuaj pak vaj të pemës së çajit, i cili është një trajtim shumë i butë dhe efektiv kundër akneve, ose sulfacetamid natriumi dhe squfuri që do të parandalojë shumëzimin e baktereve në lëkurë. Në raste shumë të rënda, konsultohuni me një dermatolog.
3. Në ballë

Faktori domethënës këtu është i njëjti – një rritje në prodhimin e vajit në lëkurën tuaj. Por ndonjëherë, është e vështirë të kuptosh pse ndodh. Sidomos nëse nuk merrni medikamente të caktuara dhe nuk është për shkak të hormoneve apo stresit. Është interesante të dihet se flokët tanë mund të jenë burim i akneve në ballë.
Nëse nuk i lani mjaft shpesh ose nëse flokët janë të yndyrshëm, vaji mund të bjerë në ballë dhe të bllokojë poret e tij. Kremat e ndryshme, xheli dhe dylli gjithashtu mund të jenë shkaku pasi ato shpesh përmbajnë gjalpë kakao ose vaj kokosi dhe mund ta lënë lëkurën tuaj tepër të yndyrshme. Një pastrues i butë mund ta zgjidhë këtë problem. Nëse nuk ju ndihmon, përpiquni të shmangni çdo produkt e yndyrshme të flokëve dhe thjesht lani flokët më shpesh.
4. Nofulla dhe qafa

Nëse mendoni se aknet, në përgjithësi, mund të jenë hormonale, ka një lajm të mirë për ju: nuk është gjithçka kështu. Kur nivelet e caktuara të hormoneve ndryshojnë, kjo mund të çojë në rritje të androgjeneve – faktori i zakonshëm që kontribuon në aknet e të rriturve. Por ka disa zona që janë tregues të vërtetë të luhatjeve hormonale, dhe ato përfshijnë nofullën dhe qafën tonë.
Është plotësisht në rregull nëse luhatjet ndodhin gjatë ciklit menstrual. Mund të shkaktohet gjithashtu nga marrja e medikamenteve si kontrolli i lindjes. Në raste të rënda, mund të jetë një gjendje mjekësore, por shumicën e kohës një pastrues jo komedogjenik, hidratues dhe trajtimi i akneve mund ta zgjidhë problemin. Ashtu si siguria bazë nga dielli dhe përdorimi i duhur i kremit të diellit.
5. Në faqe

Aknet e faqeve janë gjithashtu një problem shumë i zakonshëm, veçanërisht tani që të gjithë kemi celularë. Po, jo vetëm prekja e fytyrës, por edhe një bisedë e thjeshtë telefonike mund të shkaktojë shfaqjen e disa puçrrave në këtë zonë. Telefonat janë të shkëlqyer në përhapjen e baktereve. Si dhe këllëfët dhe çarçafët e ndotur dhe objekte të tjera që bien në kontakt me lëkurën tuaj.
Aknet e faqeve mund të jenë hormonale. Por është shumë më e mundur që të shkaktohet nga disa zakone të jetesës. Pra, këtë herë, gjithçka mund të zgjidhet me disa ndryshime të thjeshta. Si të fshini telefonin tuaj para çdo përdorimi dhe të mos e çoni në ndonjë vend mikrob si banjo. Ndërrimi i jastëkëve dhe çarçafëve çdo javë është gjithashtu një ide e mirë, ashtu si larja e duarve rregullisht.
6. Në shpinë

Aknet e shpinës mund të jenë thjesht një alergji ndaj kremrave kundër diellit, kremrave hidratues, kremrave të trupit, vajrave masazhuese dhe dyllit. Mund të shkaktohet gjithashtu nga djersa jonë, e cila përzihet me vaj dhe toksina në lëkurën tonë dhe bllokon poret. Kjo është arsyeja pse një dush i shpejtë pas stërvitjes është kaq i rëndësishëm. Dhe një larje e duhur e shpinës është një domosdoshmëri.
Rrobat e pista, batanijet dhe jastëkët mund të bëhen gjithashtu një shkaktar kryesor i akneve të shpinës. Rrobat që janë shumë të ngushta janë gjithashtu një ide e keqe. Ato nuk lejojnë që lëkura juaj të marrë frymë, gjë që mund të shkaktojë acarim dhe rrjedhimisht puçrra në shpinë. Nëse nuk ka ndonjë shkak të jashtëm të dukshëm, është më mirë t’i kushtoni vëmendje dietës suaj dhe të kontrolloni nëse po merrni mjaftueshëm lëndë ushqyese. Stresi mund të jetë shkak edhe këtu.
7. Në këmbë

Aknet janë kryesisht rezultat i baktereve, sebumit dhe qelizave të vdekura të lëkurës të bllokuara në folikulat e qimeve dhe duke bllokuar poret. Ajo çon në inflamacion dhe, në këmbë, është tërësisht një çështje fizike. Zakonisht shkaktohet nga disa pajisje atletike që fërkohen me lëkurën, ose veshjet e brendshme që janë shumë të ngushta.
Por jini të kujdesshëm. Njerëzit shpesh mund të ngatërrojnë aknet në këmbë me kushte të ngjashme si folikuliti, ekzema ose keratosis pilaris. Pra, nëse kruhet dhe keni dhimbje, është më mirë të konsultoheni me një mjek dhe të përdorni një trajtim profesional.
8. Në gjoks

Aknet e gjoksit zhvillohen pothuajse për të njëjtat arsye si në shpinën dhe këmbët tona. Për shembull, nëse keni lëkurë të ndjeshme, detergjentët e ashpër të rrobave mund të bllokojnë dhe irritojnë gjëndrat tuaja të qimeve. Kështu që është më mirë të zgjidhni produkte hipoallergjike pa sulfate dhe aroma kur planifikoni rutinën tuaj të ardhshme të larjes.
Veshja e rrobave shumë të ngushta gjatë stërvitjes tuaj atletike gjithashtu mund të bllokojë djersën, vajin dhe bakteret në poret e lëkurës tuaj. Kjo mund të ndodhë edhe si rezultat i përdorimit të locioneve të caktuara të trupit që përmbajnë përbërës që bllokojnë poret. Prandaj, sigurohuni që herën tjetër të kërkoni versione pa parfum dhe vaj. Zakonisht etiketohen si jokomedogjene, që do të thotë se nuk i bllokojnë poret./21Media

Back to top button